No:183/26, Sülh naminə Beynəlxalq Çoxtərəflilik və Diplomatiya Günü ilə bağlı bəyanat
Azərbaycan çoxtərəfli diplomatiya və əməkdaşlığın ən böyük dəstəkçilərindən biri olaraq, Qlobal Cənubun fəal üzvü qismində bu istiqamətdə töhfələr verməyə hər zaman sadiqdir.
Son illərdə ölkəmizin çoxtərəfli diplomatiya və əməkdaşlıq müstəvisində əldə etdiyi çoxsaylı nailiyyətlər sırasında Qoşulmama Hərəkatı (NAM), Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Quruculuğu Tədbirləri üzrə Müşavirə (CICA), İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (ECO), BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP), Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (BSEC) kimi mühüm təsisatlara uğurlu sədrlikləri qeyd edilə bilər.
2026-cı il ərzində Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13), İslam İnkişaf Bankının İllik Toplantıları, Dünya Ətraf Mühit Günü (WED26), CICA dövlət və hökumət başçılarının zirvə görüşü kimi beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərə ölkəmizin ev sahibliyi etməsi bir daha çoxtərəfli diplomatiya və əməkdaşlığa verilən önəmə və beynəlxalq müstəvidə etibarlı tərəfdaş kimi Azərbaycanın artan nüfuzuna dəlalət edir.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi və ev sahibliyi çoxtərəfli diplomatiya tarixinə ən uğurlu tədbirlərdən biri kimi həkk olunub. Azərbaycan COP29-da əldə edilmiş tarixi əhəmiyyətli razılaşmaların icrası və irəlilədilməsi, eləcə də xarici siyasətimizdə aktiv sahələrdən birinə çevrilən dayanıqlı inkişaf və iqlim diplomatiyasına töhfələrini davam etdirməkdədir. 2026-cı ildə ölkəmizin ilk dəfə Regional İqlim Həftəsinə ev sahibliyi etməsi nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda, Bakı şəhərinin çoxtərəfli diplomatiya, dialoq və əməkdaşlıq üçün önəmli mərkəz qismində əhəmiyyəti artmaqdadır. Yalnız son bir neçə il ərzində Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatının mənzil qərargahı və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Təmiz Enerji Mərkəzi kimi sturkturların Bakıda yerləşməsi haqqında qərarlar verilib. Buna əlavə olaraq, cari ilin aprelində İstanbulda keçirilmiş konfrans zamanı Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin mənzil qərargahının da Bakıda təsis edilməsinə dair tarixi qərar qəbul edilib.
Azərbaycan həmçinin beynəlxalq təşkilatlarda ədalətli coğrafi təmsilçiliyin tərəfdarıdır. Bu istiqamətdə prinsipial mövqe sərgiləməklə yanaşı, Azərbaycan Respublikası və vətəndaşlarının beynəlxalq təşkilatların seçkili orqanlarında təmsilçiliyinə xüsusi önəm verilir. Yalnız 2025-ci ildə 14 mühüm beynəlxalq qurumlara namizədliyimiz üzrə uğurlu nəticə təmin edilib.
Azərbaycan çoxtərəfli diplomatiya və formatlarda aktiv iştirakı ilə həm beynəlxalq, həm də regional müstəvidə sülh, təhlükəsizlik və rifaha töhfə verməyə bundan sonra da davam edəcəkdir.

No:183/26, Statement on the International Day of Multilateralism and Diplomacy for Peace
Azerbaijan, as one of the strongest supporters of multilateral diplomacy and cooperation and as an active member of the Global South, is always committed to contributing in this direction.
Among the numerous achievements gained by our country in the field of multilateral diplomacy and cooperation in recent years, successful chairmanships of such important institutions as the Non-Aligned Movement (NAM), the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA), the Economic Cooperation Organization (ECO), the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), and the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) can be noted.
The hosting by our country in 2026 of internationally significant events such as the World Urban Forum (WUF13), the Annual Meetings of the Islamic Development Bank, World Environment Day (WED26), and the summit meeting of CICA heads of state and government once again demonstrates the importance attached to multilateral diplomacy and cooperation, as well as the growing prestige of Azerbaijan as a reliable partner at the international level.
Azerbaijan’s presidency of and hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) has been engraved in the history of multilateral diplomacy as one of the most successful events. Azerbaijan continues to implement and advance the historically significant agreements reached at COP29, as well as to contribute to sustainable development and climate diplomacy, which have become one of the active areas of our foreign policy. It is envisaged that in 2026, our country will host the Regional Climate Week for the first time.
At the same time, the importance of the city of Baku as a significant center for multilateral diplomacy, dialogue and cooperation is increasing. In the past few years alone, decisions have been made on locating such structures as the headquarters of the Non-Aligned Movement Youth Organization and the Clean Energy Center of the Economic Cooperation Organization in Baku. In addition, during the conference held in Istanbul in April of the current year, a historic decision was adopted on the establishment of the headquarters of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network in Baku as well.
Azerbaijan also advocates fair geographical representation in international organizations. Along with demonstrating a principled position in this direction, special importance is attached to the representation of the Republic of Azerbaijan and its citizens in the elected bodies of international organizations. In 2025 alone, a successful result was ensured on our candidacies to 14 important international bodies.
Azerbaijan will continue to contribute to peace, security and prosperity at both the international and regional levels through its active participation in multilateral diplomacy and formats.