No:183/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Avropa Parlamentinin 25 aprel 2024-cü il tarixli qətnaməsi ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
26 aprel 2024 12:08
Sual: 25 aprel tarixində Avropa Parlamenti Azərbaycanı hədəf alan daha bir qətnamə qəbul edib. Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa Parlamentini qərəzli yanaşmaya görə pisləyən və qətnamədə yer alan iddiaları təkzib edən bəyanat yayıb. Siz qətnaməni necə şərh edərdiniz?
Cavab: 25 aprel 2024-cü il tarixində Avropa Parlamenti tərəfindən qəbul edilən qətnamə əsassızdır və Azərbaycanda insan hüquqları ilə bağlı vəziyyəti açıq şəkildə təhrif edir.
Bu kimi birtərəfli və qərəzli qətnamələrin adekvat olaraq dəyərləndirilmədən avtomatik şəkildə qəbulu Avropa Parlamenti üçün çoxdan adi hala çevrilib.
Bu addım, Avropadakı bir sıra qüvvələrin Azərbaycanla münasibətlərin daha da pisləşməsinə yönəlmiş açıq siyasi sifarişindən başqa bir şey deyil.
Belə mühitdə, Avropa Parlamentinin öz daxili mülahizələrini və şəxsi mənfəətlərini rəhbər tutan müəyyən qrup üzvləri sadəcə Azərbaycandakı vəziyyətin təhrif olunmuş mənzərəsini irəlilətməklə məşğuldurlar.
Bu qəbildən sənədləri qəbul etməyi təşviq edənlərin niyyəti həmçinin diqqəti Avropa cəmiyyətinin həqiqətən aktual sosial-iqtisadi və siyasi problemlərindən yayındırmaqdır.
Bundan əlavə, Azərbaycana qarşı sanksiya çağırışları yalnız Azərbaycan və Avropa ittifaqı arasında münasibətləri mürəkkəbləşdirir.
Avropa Parlamentini bir daha Azərbaycanın daxili işlərinə və məhkəmə proseslərinə müdaxiləni dayandırmağa çağırırıq.

No:183/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry on the resolution of the European Parliament of 25 April 2024
Question: On 25 April the European Parliament adopted yet another resolution targeting Azerbaijan. The National Assembly of the Republic of Azerbaijan has issued a statement condemning the EP for a biased approach and refuted allegations within the resolution. How would you comment on the resolution?
Answer: The resolution adopted by the European Parliament on 25 April 2024 is groundless and openly misrepresents the human rights situation in Azerbaijan.
Rubber-stamping such one-sided and biased resolutions has long become a usual business for the European Parliament.
This cannot be considered other than an explicit political order by those forces in Europe that goes in the direction of further deteriorating relations with Azerbaijan.
In these conditions, a certain group of European Parliament members being guided by their internal considerations and personal gains pushes through a distorted picture of the situation in Azerbaijan.
The motives of those who initiate the adoption of such documents are to divert attention from the truly pressing socio-economic and political problems of the European community as well.
Moreover, appeals to introducing sanctions against Azerbaijan, do nothing but complicate Azerbaijan-EU relations.
We once again urge the European Parliament to stop interference in the internal affairs and judicial processes of Azerbaijan.