No:180/25, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Keniya Respublikasının Xarici və Diaspora İşləri Nazirliyi arasında ilk siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
​2025-ci il mayın 2-də Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev Keniya Respublikasına səfər edib.
Səfər çərçivəsində, Nayrobi şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Keniya Respublikasının Xarici və Diaspora İşləri Nazirliyi arasında ilk siyasi məsləhətləşmələr baş tutub. Nazir müavini Yalçın Rəfiyev və Keniya xarici və diaspora işləri nazirinin müavini Abraham Korir SingOeinin rəhbərliyi ilə keçirilən iclasda ikitərəfli siyasi, iqtisadi-ticarət, humanitar və parlamentlərarası əlaqələrin müsbət dinamikası, habelə beynəlxalq  platformalarda əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Tərəflər iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından ötən 20 il ərzində formalaşan münasibətlərin gələcək inkişaf perspektivlərinə dair geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
İnformasiya-kommunikasiya və rəqəmsal iqtisadiyyat, mütərəqqi “ASAN Xidmət” modelinin təşviqi, enerji və mədən resursları, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğuna dair həmrəylik ifadə olunub.
​Çoxtərəfli formatlarla, xüsusilə, BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti yüksək qiymətləndirilib və genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
​Siyasi məsləhətləşmələrdə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
​Səfər zamanı nazir müavini Yalçın Rəfiyev Keniya Respublikasının Baş naziri, eyni zamanda xarici və diaspora işləri naziri Musalia Mudavadi tərəfindən qəbul edilib. İlk dəfə keçirilən siyasi məsləhətləşmələrin ikitərəfli və çoxtərəfli istiqamətdə mövcud əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə mühüm töhfə verəcəyi vurğulanıb.
​Səfər çərçivəsində Keniyanın gənclər çempionu, “Beynəlxalq Gənclər Şəbəkəsi” ictimai birliyinin rəhbəri Şarlin Rutonun təşəbbüsü ilə nazir müavini Yalçın Rəfiyev və keniyalı gənclər arasında görüş təşkil olunub.

No:180/25, Press release on the first political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign and Diaspora Affairs of the Republic of Kenya
03 May 2025 11:57
On 2 May 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Yalchin Rafiyev paid a visit to the Republic of Kenya.
Within the framework of the visit, the first political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign and Diaspora Affairs of the Republic of Kenya were held in Nairobi. During the meeting, led by Deputy Minister Yalchin Rafiyev and Deputy Minister of Foreign and Diaspora Affairs of Kenya Abraham Korir SingOei, the positive dynamics of bilateral political, economic, trade, humanitarian and inter-parliamentary relations, as well as cooperation within international platforms, were reviewed.
The sides held a broad exchange of views on the future development prospects of the relations formed over the 20 years since the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Solidarity was expressed regarding the existence of wide opportunities for cooperation in the fields of information and communication technologies and digital economy, promotion of the progressive “ASAN Service” model, energy and mineral resources, agriculture, tourism, and education.
Cooperation within multilateral formats, especially within the United Nations and the Non-Aligned Movement, was highly appreciated, and opportunities for its expansion were discussed.
During the political consultations, views were exchanged on regional and international issues of mutual interest.
During the visit, Deputy Minister Yalchin Rafiyev was also received by the Prime Minister of the Republic of Kenya, as well as the Minister of Foreign and Diaspora Affairs Musalia Mudavadi. It was emphasized that the first political consultations would make an important contribution to further deepening existing cooperation in both bilateral and multilateral directions.
Within the framework of the visit, a meeting was organized between Deputy Minister Yalchin Rafiyev and Kenyan youth at the initiative of Charlene Ruto, Youth Champion of Kenya and head of the “International Youth Network” public association.