No:179/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Çex Respublikasının xarici işlər naziri Yan Lipavski ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 aprel 2024 14:12
23 aprel 2024-cü il tarixində nazir Ceyhun Bayramov Çex Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri Yan Lipavski ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov və nazir Yan Lipavski arasında baş tutan təkbətək görüş, daha sonra hər iki tərəfin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam edib.
Görüşlər zamanı Azərbaycan ilə Çexiya arasında siyasi, iqtisadi, enerji, humanitar və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, son regional və beynəlxalq inkişaflar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan-Çexiya strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, bir-birinin ərazi bütövlüyünə, suverenliyinə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət və dəstək kimi təməllər üzərində qurulduğu bildirilib.
Azərbaycan ilə Çexiya arasında mövcud yüksək səviyyəli siyasi dialoqun, dövlət və hökumət, eləcə də Parlamentlər səviyəsində nümayəndələrin qarşılıqlı səfər və təmaslarının həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əlaqələrimizin inkişafına təkan verdiyi vurğulanıb. Bununla yanaşı, ikitərəfli iqtisadi komissiyanın işinin daha da intensivləşməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Cari ildə ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının Azərbaycan-Çexiya tərəfdaşlığı üçün əlavə imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan-Çexiya iqtisadi-ticarət əlaqələrinin hazırkı inkişaf səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, bu əlaqələrin daha da dayanıqlı edilməsi üçün qarşılıqlı investisiyaların artırılması, mövcud əməkdaşlıq sahələrinin şaxələndirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkilib.
Bu xüsusda, enerji sahəsində iki ölkə arasındakı mövcud əməkdaşlığa yaşıl və bərpa olunan enerji istiqamətlərinin əlavə edilməsi, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq layihələrində çex sərmayəçilərin iştirakı, Azərbaycan ərazisindən keçən Orta Dəhliz və ölkə ərazisində yerləşən Ələt Azad İqtisadi Zonasının təqdim etdiyi fürsətlərdən Çexiyanın tranzit-logistika şirkətlərinin istifadəsi kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Humanitar, təhsil, mədəniyyət, gənclər və idman, turizm sahələri üzrə uğurlu əməkdaşlığın davam etdirilməsi və daha da dərinləşdirilməsi xüsusunda həmfikirlik ifadə olunub.
Regionumuzda münaqişədən sonrakı vəziyyət, eləcə də mina təhdidi, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib.
Görüşlər zamanı həmçinin, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.
Daha sonra keçirilmiş mətbuat brifinqində nazirlər görüşlərin nəticələrinə dair bəyanatlarla çıxış edib, jurnalistlərin suallarını cavablandırıblar.

No:179/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic, Jan Lipavský
23 April 2024 14:12
On 23 April 2024, within the framework of his official visit to the Czech Republic, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic, Jan Lipavský.
The one-on-one meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Minister Jan Lipavský was followed by an expanded meeting with the participation of the delegations of both sides.
During the meetings, issues of cooperation between Azerbaijan and the Czech Republic in political, economic, energy, humanitarian, and other areas were discussed, and views were exchanged on recent regional and international developments.
It was noted that the Azerbaijan–Czech Republic strategic partnership is based on the principles and norms of international law, including respect for and support of each other’s territorial integrity, sovereignty, and the inviolability of internationally recognized borders.
It was emphasized that the existing high-level political dialogue between Azerbaijan and the Czech Republic, as well as mutual visits and contacts at the level of heads of state and government and parliaments, contribute to the development of relations both bilaterally and within multilateral platforms. In this regard, the importance of further intensifying the work of the bilateral economic commission was also highlighted.
It was brought to attention that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be hosted by Azerbaijan this year, creates additional opportunities for Azerbaijan–Czech partnership.
Satisfaction was expressed with the current level of development of Azerbaijan–Czech economic and trade relations, and attention was drawn to the importance of increasing mutual investments and diversifying existing areas of cooperation in order to make these relations more sustainable.
In this context, views were exchanged on issues such as expanding cooperation in the energy sector to include green and renewable energy, the participation of Czech investors in large-scale reconstruction and rebuilding projects in the liberated territories of Azerbaijan, and the utilization by Czech transit and logistics companies of opportunities provided by the Middle Corridor passing through Azerbaijan and the Alat Free Economic Zone located in the country.
The sides expressed a shared view on continuing and further deepening successful cooperation in humanitarian, education, culture, youth and sports, and tourism sectors.
The other side was also informed in detail about the post-conflict situation in the region, the mine threat, as well as the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
The meetings also covered other issues of mutual interest.
Following the meetings, the ministers delivered statements on the outcomes and answered questions from journalists at a press briefing.