No:178/17, Müstəqil bloqer Natsumi Daizenin adının “Arzuolunmaz şəxslər siyahısı”ndan çıxarılmasına dair
22 iyun 2017 00:56
Yaponiya vətəndaşı, müstəqil bloqer Natsumi Daizen Yaponiyadakı Səfirliyimizə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda N.Daizen Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü, suverenliyi və qanunlarına hörmət etdiyini bildirib və Azərbaycan hökumətinin müvafiq razılığı olmadan, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə səfər etməyəcəyini qeyd edib.
Səfərlə əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, N.Daizen Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədiyini bildirib və işğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfərlə əlaqədar Azərbaycan hökuməti və xalqından üzr istədiyini bildirib.
N.Daizenin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının “Arzuolunmaz şəxslər siyahısı”ndan çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Press release 22 June 2017 00:56
No:178/17, On removal of the name of Natsumi Daizen, independent blogger, from the “List of foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
22 June 2017 00:56
A citizen of Japan, independent blogger Natsumi Daizen addressed an official letter to the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Japan asking for removal of her name from the “List of foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
N.Daizen reaffirmed her full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, its laws and regulations and stated that she will only visit those territories with the prior notification and consent of the Government of Azerbaijan.
Furthermore, N.Daizen mentioned that her visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia in no way served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan and expressed her apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit to the occupied territories of Azerbaijan.