No:176/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Tailand Krallığının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Sihasak Puanqketkeo ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
20 aprel 2026 15:43
20 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Banqkok şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) 82-ci sessiyası çərçivəsində Tailand Krallığının xarici işlər naziri Sihasak Puanqketkeo ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Tailand arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub, əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud potensial yüksək qiymətləndirilib. Siyasi dialoqun inkişafı, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi, mədəniyyət və turizm sahələrində əlaqələrin dərinləşdirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
2025-ci ilin dekabr ayında Azərbaycanın Tailandda Səfirliyinin rəsmi açılışının və iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında ilk siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsi ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm mərhələ kimi qeyd edilib. Bu addımların Azərbaycan-Tailand əlaqələrinin institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsinə və əməkdaşlığın daha da sistemli şəkildə inkişafına töhfə verdiyi vurğulanıb.
Görüşdə çoxtərəfli platformalarda qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. BMT, UNESCAP, AQEM, ASEAN və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib, Azərbaycanın sədrliyi və Tailandın ev sahibliyi ilə keçirilən UNESCAP-ın 82-ci sessiyasının məhsuldar nəticələr verəcəyinə dair əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına Azərbaycanın post-münaqişə dövründə həyata keçirdiyi sülh təşəbbüsləri, işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi istiqamətində görülən tədbirlər, habelə həmin ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumat verib.

No:176/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Thailand Sihasak Phuangketkeow
20 April 2026 15:43
On 20 April 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Thailand Sihasak Phuangketkeow in the city of Bangkok within the framework of the 82nd session of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP).
During the meeting, the current state and prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Thailand were discussed, and the existing potential for expanding cooperation was highly appreciated. Opportunities for developing political dialogue, expanding economic-trade cooperation, and deepening relations in the fields of culture and tourism were reviewed.
The official opening of the Embassy of Azerbaijan in Thailand in December 2025 and the holding of the first political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries were noted as an important stage in the development of bilateral relations. It was emphasized that these steps contributed to strengthening the institutional foundations of Azerbaijan-Thailand relations and to further systematic development of cooperation.
At the meeting, the importance of strengthening mutual interaction on multilateral platforms was noted. Prospects for expanding cooperation within the framework of the United Nations, UNESCAP, CICA, ASEAN and other international organizations were discussed, and confidence was expressed that the 82nd session of UNESCAP, held under the chairmanship of Azerbaijan and hosted by Thailand, will yield productive results.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information to his counterpart on the peace initiatives implemented by Azerbaijan in the post-conflict period, the measures taken towards demining the territories liberated from occupation, as well as the large-scale restoration and reconstruction works carried out in those territories.