No:175/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin 30 mart 2023-cü il tarixində Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın hökumətin iclası zamanı səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı medianın sualına cavabı
Sual: 30 mart tarixində Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan hökumətin iclası zamanı, eləcə də 29 mart tarixində onlayn formatda keçirilmiş Demokratiya Sammiti zamanı Azərbaycana qarşı növbəti dəfə iftira dolu fikirlər səsləndirib. Bu fikirləri necə şərh edərdiz?
Cavab: Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın bölgədəki vəziyyətə dair növbəti dəfə manipulyasiya cəhdləri qəbuledilməzdir. Ermənistanın ölkəsinə demokratiya donu geyindirərək, təcavüzkar fəaliyyətini davam etdirməsi heç kəsə sirr deyil.
Baş nazirin Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Laçın yolu ilə bağlı müvəqqəti qərarını növbəti dəfə yanlış təfsir etməsi və Azərbaycanın guya Laçın yolunu bağladığı barədə iddialar səsləndirməsinin heç bir əsası yoxdur.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın suveren əraziləri olan Laçın yolunun şimalında Ermənistanın torpaq yollarından qeyri-qanuni fəaliyyətlər üçün istifadəsinin, Azərbaycanın ərazilərinə silah-sursat daşımaqla vəziyyətin daha da gərginləşmək və potensial təxribatların törədilməsi niyyətinin qarşısını almaq məqsədilə Azərbaycan ordusunun bölmələri tərəfindən heç bir güc tətbiq olunmadan müvafiq nəzarət tədbirləri görülməsinin Ermənistan Baş naziri tərəfindən işğal kimi qiymətləndirilməsi qəbuledilməzdir.
Ermənistandan Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisindəki Ermənistan silahlı qüvvələri üçün canlı qüvvə, silah-sursat, mina, eləcə də digər hərbi təyinatlı vasitələrin daşınmasını intensivləşdirən Ermənistanın qanunsuz fəalityyətlərinin qarşısının alınması Azərbaycanın suveren hüququdur və Azərbaycan bu istiqamətdə bütün zəruri tədbirlər həyata keçirilməsində qərarlıdır.
Bununla yanaşı, yeni Laçın yolunun istifadəyə verilməsi ilə əlaqədar Laçın rayonunun Cağazur və Zabux kəndləri arasında yerləşən bir neçə hakim yüksəkliyin, əsas və yardımçı yolların, eləcə də sərhədboyu geniş sahələrin nəzarətə götürülməsi barədə məlumatların Ermənistan tərəfindən gərginliklə qarşılanması və Baş nazirin bu məlumatı çıxışı zamanı şərh etməsi anlaşılan deyil.
Ermənistan Baş nazirinin həmçinin Azərbaycan ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin mövcudluğunu danması onun birbaşa tabeliyində olan Ermənistanın digər rəsmi şəxslərinin və Müdafiə Nazirliyinin silahlı qüvvələrin hələ də çıxarılmadığı barədə bəyanatları ilə uzlaşmadığı yaxşı məlumdur.
Ermənistan tərəfinin bütün faktlara baxmayaraq, 30 il müddətində qüvvələrinin Azərbaycanı işğal etmədiyini də iddia etdiyini yaxşı xatırlayırıq. Ermənistastanın bütün bu iddialarının heç bir əsasının olmadığı dəfələrlə sübut edilib və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri də Ermənistan qüvvələrinin qeyd şərtsiz və dərhal çıxarılmasını tələb edib.  Ermənistan tərəfi Üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq qüvvələrini tam olaraq Azərbaycan ərazisindən çıxarmalıdır.
Ermənistan tərəfi Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməlidir. Beynəlxalq təşkilatları Azərbaycana dəvət etmək və ölkəmizin daxili işlərinə qarışmaq əvəzinə öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməlidir.
Ermənistanın son həftələrdə Azərbaycana qarşı təcavüzkar ritorikanı artırması, 5 və 20 mart tarixlərində silahlı qüvvələrimizə qarşı təxribatlara yol verməsi və bölgəyə əlavə qüvvələr yığması bir faktdır. Həm 30 illik işğal dövründə, həm də 2020-ci ildən sonra Ermənistanın hər təxribata hazırlaşmazdan əvvəl bütün məsuliyyəti Azərbaycan üzərinə atması və təxribatlara yol verməsi hər kəsə məlumdur.
Baş nazirin Azərbaycanın etnik təmizləmə və “soyqırım” aktı törətmək niyyətində olması barədə növbəti dəfə səsləndirdiyi absurd fikirlərə gəldikdə qeyd edək ki, Azərbaycan tarix boyu Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı törətdiyi kütləvi qırğınların qarşılığında heç zaman mülki əhalini hədəf almayıb. Ermənistanın terror və kütləvi qırğın siyasəti və əməlləri bütün sənədlərlə tarixin yaddaşına həkk olunub və bunu danmaq Ermənistanın bu əməllərdən imtina etmədiyini sübut edir.
Ermənistan tərəfinin bu təhrikçi və təxribatçı bəyanatları bölgədə sülhün bərqərar olunması istiqamətində beynəlxalq səylərin canlanması şəraitində Ermənistanın sülh prosesini məqsədyönlü şəkildə pozmaq niyyətindən xəbər verir və bu kimi addımların qarşısı qətiyyətlə alınmalıdır.

No:175/23, Response of the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs Aykhan Hajizada to the media's question regarding the views expressed by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during the government meeting on March 30, 2023
30 March 2023 14:00
Question: On March 30, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during the government meeting, as well as during the Democracy Summit held online on March 29, once again voiced slanderous views against Azerbaijan. How would you comment them?
Answer: Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's attempts to manipulate the situation in the region are unacceptable. It is no secret that Armenia continues its aggressive activities by giving itself off as a democracy.
Prime Minister’s misinterpretation of the temporary decision of the International Court of Justice regarding the Lachin road once again and his claims on Azerbaijan’s alleged closure of the Lachin road are groundless.
At the same time, it is unacceptable for Prime Minister of Armenia to regard as occupation appropriate control measures taken by units of Azerbaijan Army without the use of force to prevent the use of unpaved roads by Armenia for illegal activities in the north of the Lachin road, which are the sovereign territories of Azerbaijan, as well as to ward off Armenia’s intention to further escalate the situation by transporting weapons and ammunition to the territories of Azerbaijan and to prevent potential provocations.
Preventing the illegal activities of Armenia, which intensified the transportation of manpower, ammunition, mines, as well as other military equipment for its armed forces in the areas of temporary deployment of the Russian peacekeeping contingent in the territories of Azerbaijan from its territory, is the sovereign right of Azerbaijan, and Azerbaijan is determined to implement all necessary measures in this direction.
Furthermore, the fact that the information on assuming of control of several commanding heights, main and auxiliary roads, as well as large areas along the border located between the villages of Jaghazur and Zabukh of the Lachin district, concerning the commissioning of the new Lachin road, was met with tension by Armenia, and that the Prime Minister commented on this information during his speech is hard to understand.
It is known that the Armenian Prime Minister's denial of the presence of the armed forces of Armenia on the territory of Azerbaijan is not in accord with the statements that the armed forces have not yet been withdrawn of other officials of Armenia and the Ministry of Defense, which are under his direct authority
We remember Armenia’s claims, which conflicted with the facts, that its forces did not occupy Azerbaijan for 30 years well. Such claims of Armenia have repeatedly been proven to be groundless, and UN Security Council resolutions have demanded the unconditional and immediate withdrawal of armed forces of Armenia. Armenia must completely withdraw its forces from the territory of Azerbaijan in accordance with the Trilateral Statement.
Armenia must give up its territorial claims against Azerbaijan. Instead of inviting international organizations to Azerbaijan and interfering in its internal affairs, it should instead fulfill its obligations.
It is a known fact that Armenia had ramped up its aggressive rhetoric against Azerbaijan in recent weeks, committed provocations against armed forces of Azerbaijan on March 5 and 20, and gathered additional forces in the region. It is universally known that both during the 30-year occupation period and after 2020, Armenia, before preparing for any provocation, threw all the responsibility on Azerbaijan and committed provocations.
As for the absurd ideas voiced by Prime Minister about Azerbaijan's alleged intention to commit an act of ethnic cleansing and "genocide", let us note that throughout history, Azerbaijan has never targeted the civilian population despite the mass killings committed by Armenia against Azerbaijanis. Armenia's policy and actions of terrorism and mass destruction are recorded in history with all documentation, and denying it proves that Armenia has not given up on these acts.
These provocative statements of Armenia indicate its intention to deliberately disrupt the peace process against the backdrop of the revival of international efforts toward the establishment of peace in the region, and such steps must be resolutely prevented.