No:173/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in 10 aprel 2022-ci il tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan XİN-in növbəti əsassız, hüquqa zidd, düşmənçilik dolu bəyanatını rədd edir, iki dövlət arasında normallaşma addımlarının atılması qərarları verildiyi bir vaxtda Ermənistan tərəfinin dağıdıcı mövqeyini qətiyyətlə qınayırıq.
1 milyona yaxın azərbaycanlını etnik təmizləməyə məruz qoyaraq, bu insanların 30 ilə yaxın fundamental hüquqlarını kobudcasına pozan, hərbi təcavüz zamanı çoxsaylı hərbi cinayətlər törədən, o cümlədən 613 mülki şəxsi Xocalıda bir gecədə vəhşicəsinə qətlə yetirən, hələ 90-cı illərin əvvəllərində itkin düşən və bir hissəsinin kütləvi məzarlıqları indi tapılan 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyi ilə bağlı cavabdehlik daşıyan və törətdiyi çoxsaylı cinayətlərə görə bu günədək məsuliyyətdən yayınan Ermənistan tərəfi hansı əsasla kütləvi qətldən, etnik təmizləmədən danışır?!
Ermənistan XİN-in Azərbaycan ərazisində separatçılığı təşviq edən, beynəlxalq hüquqa zidd olaraq digər dövlətin daxili işlərinə müdaxilə olan, bölgədə sülh quruculuğu səylərinə xələl gətirən bu bəyanatı qarşı tərəfin əsl niyyətinin normallaşma və sülh şəraitində birgə yaşayış olmadığını nümayiş etdirir. Ermənistanın seçimindən asılı olmayaraq, Azərbaycan öhdəlikərinə və beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq, beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində inkişaf və tərəqqiyə doğru addımlarını davam etdirəcəkdir.

No:173/22, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Armenian Foreign Ministry dated April 10, 2022
We reject another unfounded, illegal, hostile statement by the Armenian Foreign Ministry, strongly condemn the destructive position of the Armenian side at a time when decisions are made to take steps to normalize relations between the two countries.
On what grounds does the Armenian side, which is still evading responsibility for numerous crimes, talk about mass murder or ethnic cleansing, if the country itself subjected to ethnic cleansing about 1 million Azerbaijanis, grossly violating the fundamental rights of these people for almost 30 years, committed numerous war crimes during military aggression, including brutal killing of 613 civilians overnight in Khojaly, bears responsibility for the fate of about 4,000 missing Azerbaijanis back in the early 90s, some of whose mass graves are found only now?!
This statement of the Armenian Foreign Ministry, which promotes separatism in Azerbaijan, interferes in the internal affairs of another state in violation of international law, and undermines peace-building efforts in the region, demonstrates that the real intention of the opposite side is not normalization and peaceful coexistence. Regardless of Armenia's choice, Azerbaijan will continue to move towards development and progress within its international borders in accordance with its obligations and international law.