No:172/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
29 aprel 2025 17:43
29 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında gündəlikdə duran məsələlər, ikitərəfli və regional əməkdaşlıq mövzuları, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, habelə mina təhdidi barədə məlumatlandırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanla normallaşma gündəliyinə də toxunaraq, Azərbaycan tərəfinin təşəbbüskarı olduğu sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesində əldə olunmuş irəliləyişlər və bu prosesin uğurla yekunlaşmasının qarşısında duran əsas maneələrdən bəhs edib. Ermənistan Konstitusiyası və digər qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarından imtina edilməsinin Cənubi Qafqazda dayanıqlı sülhə nail olunması baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.

No:172/25, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and UK Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories Stephen Doughty
29 April 2025 17:43
On 29 April 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories of the United Kingdom Stephen Doughty.
During the telephone conversation, views were exchanged on issues on the agenda between the two countries, bilateral and regional cooperation topics, as well as regional and international security matters.
Minister Jeyhun Bayramov informed the counterpart about the situation and realities in the region in the post-conflict period, as well as the mine threat.
Touching upon the normalization agenda with Armenia, Minister Jeyhun Bayramov spoke about the progress achieved in the negotiations on the peace agreement initiated by the Azerbaijani side and the main obstacles to the successful conclusion of this process. He emphasized that the renunciation of territorial claims against Azerbaijan enshrined in Armenia’s Constitution and other legislative acts is of exceptional importance for achieving sustainable peace in the South Caucasus.