No:171/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə komissarı Maykl O’Flahertinin Azərbaycan əleyhinə bəyanatına dair şərhi
29 aprel 2025 17:06
29 aprel 2025-ci il tarixində Avropa Şurasının (AŞ) insan hüquqları üzrə komissarı Maykl O’Flahertinin  Azərbaycanda aparılan bəzi istintaq işləri, habelə bu yaxınlarda verilmiş məhkəmə qərarları ilə bağlı səsləndirdiyi qəbuledilməz, əsassız və tamamilə qərəzli bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
Sözügedən bəyanat Azərbaycanın daxili işlərinə və məhkəmə proseslərinə davam edən müdaxilə istiqamətində növbəti uğursuz cəhddir.
Milli qanunvericiliyə və beynəlxalq öhdəliklərə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və əsas azadlıqlarına təminat verilir və onlara tam hörmət edilir. Bununla yanaşı, sözügedən hüquq və azadlıqlar Azərbaycanın öz vəzifələrini yerinə yetirmək üçün müstəqil şəkildə fəaliyyət göstərən köklü məhkəmə institutları tərəfindən qorunur.
Azərbaycanın öz suveren ərazilərində qanunun aliliyinə verdiyi təminat bəzi şəxslərə peşə fəaliyyətlərinə görə xüsusi imtiyazlar vermir, habelə onları ölkə qanunlarının tələblərinə əməl etməkdən azad etmir. Eyni zamanda, insan hüquqları üzrə komissarın bəyanatında adıçəkilən şəxslərə qarşı müvafiq qanunvericiliyin tələblərinin kobud şəkildə pozulması ilə bağlı ittiham irəli sürülüb, cinayət-prosessual məcəlləyə ciddi riayət edilməklə müvafiq araşdırmalar aparılıb, onların məhkəmə qarşısında bütün hüquqları tam təmin edilib.
Biz Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə ali komissarını Azərbaycanın müstəqil məhkəmə orqanlarında davam edən araşdırmalara müdaxilə etməkdən, habelə qəbuledilməz təzyiq göstərmək cəhdlərindən çəkinməyə, əvəzində isə diqqəti bir sıra digər AŞ ölkələrində insan hüquqları sahəsində mövcud çoxsaylı sistematik problemlərə, artan İslamafobiyaya, miqrantlara və sığınacaq axtaran şəxslərə qarşı ləyaqəti alçaldan rəftara, siyasi təqiblərə, həbsxanalarda baş verən ölüm hallarına, Avropa institutlarında geniş yayılmış korrupsiyaya və s. fokuslanmağa çağırırıq.

No:171/25, Commentary by the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs Aykhan Hajizada on anti-Azerbaijani statement delivered by Michael O’Flaherty, Council of Europe Commissioner for Human Rights
29 April 2025 17:06
We strongly reject the unacceptable, unfounded, and totally biased statement made by Michael O’Flaherty, Council of Europe Commissioner for Human Rights, on 29 April 2025 in respect to some ongoing investigations or court judgments recently delivered in Azerbaijan.
The mentioned statement is another ongoing unsuccessful attempt to interfere in the internal affairs of Azerbaijan and judicial procedures.
The human rights and fundamental freedoms are guaranteed and fully respected in the Republic of Azerbaijan in line with its national legislation and undertaken international commitments. Furthermore, these rights and freedoms are protected by the well-established judicial institutions of Azerbaijan that are acting independently in fulfillment of their missions.
Azerbaijan guarantees the rule of law within its sovereign territories, which doesn’t grant any special privileges to some individuals for their professional activities or exempt them from abiding by the requirements of the laws of the country. Thus, the individuals mentioned in the statement of the HCR have been charged with serious violations of the relevant legislation, the respective investigations have been conducted strictly following the criminal procedural code, and all their rights before the court have been fully provided.
We call on the HCR of the Council of Europe to refrain from interfering in the ongoing investigations or attempting to exert unacceptable pressure on the independent judicial bodies of Azerbaijan, and instead focus on multiple systematic problems in some other CoE countries in the field of human rights, rising Islamophobia, degrading treatment with migrants and asylum seekers, political persecution, the loss of lives in prisons, widespread corruption in European institutions and etc.