No:167/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Oman Sultanlığının xarici işlər naziri Bədr Əlbusaidi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 aprel 2024 15:17
15 aprel 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Oman Sultanlığının xarici işlər naziri Bədr Əlbusaidi ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Oman arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı səviyyəsi, gündəlikdə duran məsələlər və iqtisadi-ticarət, energetika, turizm, su ehtiyatlarının idarə edilməsi, səhiyyə və s. sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Ölkələrimiz arasında siyasi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin münasibətlərin daha da inkişafı baxımından əhəmiyyətli olduğu qeyd edilib. Bununla yanaşı, Omanda səfirliyimizin təsis edilməsi qərarının münasibətlərə əlavə təkan verəcəyi vurğulanıb.
Azərbaycan ilə Oman arasında beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və BMT çərçivəsində mövcud olan uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrindən məmnunluq ifadə olunub.
Azərbaycanın bu il BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi və bu çərçivədə ölkəmizlə Oman arasında əməkdaşlıq üçün əlavə imkan yarandığı vurğulanıb.

No:167/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Badr Albusaidi
15 April 2024 15:17
On 15 April 2024, within the framework of his working visit to the Republic of Uzbekistan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, held a meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Badr Albusaidi.
During the meeting, the current level of bilateral relations between Azerbaijan and Oman, issues on the agenda, and prospects for the development of cooperation in the fields of economy and trade, energy, tourism, water resources management, healthcare, and other areas were discussed.
It was noted that the continuation of political consultations and the implementation of high-level mutual visits are important for the further development of relations. At the same time, it was emphasized that the decision to establish an embassy in Oman will provide additional impetus to bilateral relations.
Satisfaction was expressed with the existing successful cooperation between Azerbaijan and Oman within international organizations, particularly the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement, and the United Nations.
It was highlighted that Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) this year, and that this will create additional opportunities for cooperation between Azerbaijan and Oman.