No:166/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Körfəz Əməkdaşlıq Şurası ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında Strateji Dialoqun ikinci nazirlər iclasında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
15 aprel 2024 12:07
15 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Körfəz Əməkdaşlıq Şurası (KƏŞ) ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında Strateji Dialoqun ikinci nazirlər iclasında fəxri qonaq qismində iştirak və çıxış edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ökəmizin qardaş Mərkəzi Asiya ölkələri və KƏŞ ölkələri ilə ortaq tarixi və mədəni irsinin müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün əhəmiyyətli rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Hazırkı qlobal transformasiya dövründə mövcud çağırışlarla mübarizə kontekstində regional əməkdaşlıq çərçivəsində KƏŞ-Mərkəzi Asiya Strateji Dialoq formatının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Cari ildə ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri barədə məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, Qoşulmama Hərəkatına sədrliyimiz dövründə olduğu kimi "Qlobal Şimal" və "Qlobal Cənub" arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əsas prioritetlərimizdən biri olduğunu bildirib. COP29-un öz növbəsində bərpa olunan enerji potensialı yüksək olan Mərkəzi Asiya ilə texnoloji imkanları geniş KƏŞ ölkələrinin əməkdaşlığının inkişafı üçün fürsət ola biləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhlükəsi, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin gedişatı barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın bölgədə sülh və quruculuq istiqamətində səylərinə Ermənistan tərəfindən qarşılıq göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin Ermənistanın 30 ilə yaxın işğalı dövründə ölkəmizin mövqeyini dəstəkləyən, habelə postmünaqişə dövründə aparılan quruculuq işləri və minatəmizləmə fəaliyyətinə töhfə verən bütün tərəfdaşlara təşəkkür ifadə edib.
Nazir həmçinin ölkəmizin Yaxın Şərqdə gedən prosesləri yaxından izlədiyini və gərginlik coğrafiyasının daha da genişlənməsi riskindən ciddi şəkildə narahatlığı diqqətə çatdırıb. Beynəlxalq hüquqa, regional dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətin əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:166/24, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the second ministerial meeting of the Strategic Dialogue between the Gulf Cooperation Council and Central Asian countries
15 April 2024 12:07
On 15 April 2024, within the framework of his working visit to the Republic of Uzbekistan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated as a guest of honor and delivered a speech at the second ministerial meeting of the Strategic Dialogue between the Gulf Cooperation Council (GCC) and Central Asian countries.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the shared historical and cultural heritage between Azerbaijan and the brotherly Central Asian and GCC countries plays an important role in further expanding cooperation across various fields, including political, economic, trade, investment, energy security, and transport.
In the context of addressing existing challenges during the current period of global transformation, the importance of the GCC–Central Asia Strategic Dialogue format within the framework of regional cooperation was emphasized.
Providing information on the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be hosted by Azerbaijan this year, Minister Jeyhun Bayramov stated that, as during Azerbaijan’s chairmanship of the Non-Aligned Movement, expanding cooperation between the “Global North” and the “Global South” remains one of the country’s key priorities. It was noted that COP29 could serve as an opportunity to enhance cooperation between Central Asia, which has significant renewable energy potential, and GCC countries, which possess advanced technological capabilities.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information on the current situation in the region in the post-conflict period, large-scale reconstruction and rebuilding works carried out in the liberated territories, the mine threat, and the progress of the normalization process between Azerbaijan and Armenia, emphasizing the importance of reciprocal engagement by Armenia in Azerbaijan’s efforts toward peace and reconstruction in the region.
Minister Jeyhun Bayramov also expressed gratitude to all partners who supported Azerbaijan’s position during the nearly 30-year occupation by Armenia, as well as those contributing to reconstruction efforts and mine clearance activities in the post-conflict period.
The Minister further noted that Azerbaijan is closely monitoring developments in the Middle East and expressed serious concern over the risk of further expansion of the geography of tensions. The importance of respect for international law, as well as the sovereignty and territorial integrity of regional states, was emphasized.
At the conclusion of the event, a joint statement of the members of the Strategic Dialogue was adopted.