No:163/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İordaniya Haşimilər Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və xaricdə yaşayan iordaniyalılar naziri Ayman Əs-Səfadi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 01:57
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində İordaniya Haşimilər Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və xaricdə yaşayan iordaniyalılar Ayman Əs-Səfadi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İordaniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, Yaxın Şərq bölgəsində vəziyyət müzakirə olunub.
Azərbaycan ilə İordaniya arasında mövcud olan dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı, ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün səylərin daha da artırılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Ölkələrimiz arasında Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, AQƏM və s. çoxtərəfli platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dostluq və həmrəyliyə əsaslanan dəstəyin təqdirəlayiq olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı Nazirlər Yaxın Şərqdə mövcud təhlükəsizlik vəziyyətini ətraflı müzakirə ediblər.
Tərəflər böhranın yalnız siyasi və diplomatik vasitələrlə həllinin mümkün olduğunu bildirərək, dialoq və danışıqların  uğurla nəticələnəcəyinə ümidvar olduqlarını bildiriblər.

No:163/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Hashemite Kingdom of Jordan Ayman Safadi
19 April 2026 01:57
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Hashemite Kingdom of Jordan Ayman Safadi within the framework of his participation in the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Jordan, as well as the situation in the Middle East region were discussed.
The importance of further increasing efforts to develop the existing friendly and partnership relations between Azerbaijan and Jordan, and to further expand cooperation both bilaterally and within the framework of international organizations was emphasized.
It was observed that the mutual support based on friendship and solidarity between our countries within the framework of multilateral platforms such as the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement, CICA, etc. is commendable.
During the meeting, the Ministers discussed in detail the current security situation in the Middle East.
The sides stated that the crisis can only be resolved through political and diplomatic means and expressed hope that dialogue and negotiations will be successful.