No:163/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avstraliyanın Beynəlxalq İnkişaf və Sakit okean üzrə naziri Konketta Fierravanti-Vells ilə görüşüb
12 iyun 2017 23:56
Görüşdə Azərbaycan və Avstraliya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafından və son dövrlər qarşılıqlı səfərlərin artmasından məmnunluq ifadə olundu.
Nazirlər 2017-ci ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinin qeyd edildiyini bildirərək, ikitərəfli əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin və iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Konketta Fierravanti-Vells Azərbaycana səfər edən ilk Avstraliyalı nazir olmasından məmnunluq ifadə etdi və bu ilin oktyabr ayında Avstraliyalı iş adamlarından ibarət nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfər edəcəyini diqqətə çatdırdı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar barədə məlumat verən Elmar Məmmədyarov, münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında nizamlanmalı olduğunu qeyd etdi.
Konketta Fierravanti-Vells ölkəsinin Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini bəyan etdi.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərdə parlament diplomatiyasının önəmi vurğulandı və bu xüsusdaAvstraliya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun fəaliyyətindən razılıq ifadə edildi.
Nazirlər, həmçinin, Azərbaycanla Avstraliya arasında gəmi qayırma, kənd təsərrüfatı, turizm və mədən sahəsində əməkdaşlığın inkişafı etdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 12 June 2017
No:163/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Concetta Fierravanti-Wells, Minister for International Development and the Pacific of the Commonwealth of Australia
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the development of bilateral relations between Azerbaijan and Australia and increasing of mutual visits during last periods.
Ministers mentioned that this year we celebrate the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries and stressed the importance of expansion of the legal basis and development of economic relations for further enhancement of bilateral ties.
Concetta Fierravanti-wells as the first Australian Minister visiting Azerbaijan expressed her delight and informed that the business delegation from Australia will come to Azerbaijan in October.
Briefing his counterpart about negotiation processes on settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Elmar Mammadyarov stated that conflict must be settled based on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders in accordance with the relevant resolutions of the United Nations Security Council.
Concetta Fierravanti-Wells expressed the strong support of her country to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
During the meeting, the importance of parliamentary diplomacy was also stressed and in this regard the ministers commended the activity of Azerbaijan-Australia Inter-parliamentary Friendship Group
Ministers exchanged views on the development of cooperation in the fields of ship building, agriculture, tourism and mining.