No:162/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Belçika Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinə dair məlumatı
04 aprel 2022 22:12
4 aprel 2022-ci il tarixində Brüsseldə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Belçika Krallığının Xarici İşlər, Xarici Ticarət və İnkişaf üzrə Əməkdaşlıq Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətinə Azərbaycan tərəfindən Xarici İşlər Nazirinin müavini Xələf Xələfov, Belçika tərəfindən isə ikitərəfli məsələlər üzrə Baş direktor Jeroen Koreman rəhbərlik ediblər.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan ilə Belçika arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti müzakirə edilib, əməkdaşlıq üçün bütün sahələrdə geniş potensialın mövcud olduğu bildirilib və bunun inkişaf etdirilməsi üçün qarşılıqlı maraq ifadə olunub.
Baş direktor J. Koreman Azərbaycan ilə Belçika arasında siyasi münasibətlərin yaxşı səviyyədə olması, hökumətlər və parlamentlər səviyyəsində əlaqələrin mövcud olduğunu və səmərəli dialoqu davam etdirmək əzmində olduğunu vurğulayıb.
Məsləhətləşmələr zamanı bu il Azərbaycan ilə Belçika arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağı bildirilib.
Nazir müavini X.Xələfov 44 günlük müharibədən sonra bölgədə yaranmış yeni siyasi vəziyyət, erməni işğalından azad olunmuş ərazilərimizin minalardan təmizlənməsi və orada aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. Müharibədən sonra regionda sabitlik və təhlükəsizliyin təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycan tərəfindən aparılan işlər ilə bağlı məlumat diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra tərəflər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

Press release 04 April 2022 22:12
No:162/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the next political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Belgium
04 April 2022 22:12
On April 4, 2022, the next round of political consultations were held in Brussels between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministries of Foreign Affairs, Foreign Trade and Development Cooperation of the Kingdom of Belgium.
From the Azerbaijani side, the delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Khalaf Khalafov, and from the Belgian side – by Director General for Bilateral Affairs Jeroen Koreman.
During the political consultations, the current state of relations between Azerbaijan and Belgium was discussed, it was noted that there is a great potential for cooperation in all areas, and mutual interest was expressed in its development.
Director General J. Koreman stressed that political relations between Azerbaijan and Belgium are at a good level, there are relations at the level of governments and parliaments, and there is determination to continue a fruitful dialogue.
During the consultations, it was noted that this year will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Belgium.
Deputy Minister Kh. Khalafov briefed the opposite side on the new political situation in the region after the 44-day war, the demining of the territories liberated from Armenian occupation and the restoration and reconstruction work carried out there. Information was provided on the work done by Azerbaijan to ensure stability and security in the region after the war.