No:161/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Ruanda Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Olivye Jan Patrik Nduhungirehe ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 01:37
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Ruanda Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Olivye Jan Patrik Nduhungirehe ilə görüşüb.
Görüşdə, iki ölkə arasında ikitərəfli, habelə çoxtərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və Ruanda arasında BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İslam əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ruanda Prezidentinin Bakıda keçirilmiş COP29-un Liderlər Sammitində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbulu zamanı aparılmış müzakirələrin iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni imkanlar yaratdığı vurğulanıb. Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin münasibətlərə əlavə təkan verdiyi məmnunluqla qeyd olunub.
Müzakirələr zamanı ticarət, sərmayə, mədənçilik, neft-qaz, kənd təsərrüfatı, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçun geniş imkanların olduğu vurğulanıb. Ruanda tərəfinin vətəndaşlara xidmət mərkəzlərinin məhz Azərbaycanın bu sahədə uğurlu layihəsi olan "ASAN xidmət" konsepsiyası əsasında təsis edilməsinə göstərdiyi maraq yüksək qiymətləndirilib. Ruandanın Formula-1 yarışlarına hazırlıq işləri apardığı, bu sahədə ölkəmizin təcrübəsinin faydalı olduğu bildirilib. Ruandanın ölkəmizin təhsil sahəsində həyata keçirdiyi təqaüd proqramında məmnuniyyətlə iştirak etdiyi vurğulanıb.

No:161/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Rwanda Olivier Jean Patrick Nduhungirehe
19 April 2026 01:37
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Rwanda Olivier Jean Patrick Nduhungirehe within the framework of his participation in the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the prospects for bilateral, as well as multilateral cooperation between the two countries were discussed.
The sides emphasized the importance of developing relations between Azerbaijan and Rwanda within the framework of the United Nations, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation.
It was emphasized that the discussions occurred during the reception of the President of Rwanda by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the Leaders’ Summit of COP29 held in Baku created new opportunities for the development of cooperation between the two countries. Satisfaction was expressed with the high-level mutual visits and political consultations between the Ministries of Foreign Affairs giving additional impetus to the relations.
During the discussions, it was emphasized that there are broad opportunities for cooperation in trade, investment, mining, oil and gas, agriculture, education and other fields. The interest shown by the Rwandan side in establishing citizen service centers based on the concept of “ASAN service”, which is Azerbaijan’s successful project in this field, was highly appreciated. It was noted that Rwanda is carrying out preparatory work for Formula 1 races, and that the experience of our country is useful in this field. It was emphasized that Rwanda is pleased to participate in the scholarship program implemented by our country in the field of education.
At the meeting, views were also exchanged on other bilateral and regional issues of mutual interest.