No:158/26, Azərbaycan Respublikası və Avropa İttifaqı arasında ikitərəfli sənədlər üzrə aparılmış danışıqlara dair mətbuat məlumatı
18 aprel 2026 06:00
16 aprel tarixində Brüssel şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqının nümayəndə heyətləri arasında yeni ikitərəfli saziş üzrə danışıqların bərpası və Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədi üzrə növbəti müzakirələrin aparılması məqsədilə görüş keçirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Avropa İttifaqı tərəfinə isə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin icraçı direktorunun müavini Audrone Perkauskiene rəhbərlik edib.
Konstruktiv ruhda keçən müzakirələr hər iki sənəd üzrə mövqelərin qarşılıqlı əsasda anlaşılması və danışıqların növbəti mərhələlərinin planlaşdırılmasına xidmət edib.
Görüşün yekununda danışıqların növbəti mərhələsinin iyun ayının əvvəlində Bakıda keçirilməsinə qərar verilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində Xarici İşlər Nazirliyi ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ədliyyə, Energetika, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirliklərinin, habelə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin, Mərkəzi Bankın və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndələri yer alıb.
Səfər çərçivəsində, Yalçın Rəfiyev həmçinin Avropa Komissiyasının iqlim fəaliyyəti üzrə baş direktor müavini Yan Dusik və ətraf mühit üzrə Baş Direktor müavini Patrik Çild ilə görüşlər keçirib. Təmaslar zamanı iqlim fəaliyyəti və ətraf mühit sahəsində Azərbaycan-Avropa İttifaqı dialoq formatının yaradılması, eləcə də COP prosesi, iqlim və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində irəli sürülmüş təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:158/26, Press release on the negotiations conducted on bilateral documents between the Republic of Azerbaijan and the European Union
18 April 2026 06:00
On 16 April, a meeting was held in the city of Brussels between the delegations of the Republic of Azerbaijan and the European Union with the aim of resuming negotiations on a new bilateral agreement and conducting the next discussions on the Partnership Priorities document.
The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev, and the European Union side was headed by Deputy Managing Director of the European External Action Service Audrone Perkauskiene.
The discussions took place in a constructive spirit served to mutually understand positions on both documents and to plan the next stages of the negotiations.
At the end of the meeting, it was decided to hold the next stage of the negotiations in early June in Baku.
In addition to the Ministry of Foreign Affairs, the Azerbaijani delegation included representatives of the Ministries of Economy, Justice, Energy, Digital Development and Transport, Finance, Labour and Social Protection of Population, as well as the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the President of the Republic of Azerbaijan, the State Customs Committee, the Central Bank, and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan.
Within the framework of the visit, Yalchin Rafiyev also held meetings with the Deputy Director-General for Climate Action of the European Commission Jan Dusik and the Deputy Director-General for Environment Patrick Child. During the contacts, views were exchanged on the establishment of an Azerbaijan-European Union dialogue format in the field of climate action and environment, as well as on the COP process and initiatives put forward within the framework of international organizations related to climate and environment.