No:154/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Malayziyanın xarici işlər nazirinin müavini Mohamad Alamin ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Malayziyanın xarici işlər nazirinin müavini Mohamad Alamin ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Malayziya arasında iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi və alternativ enerji, təhsil, turizm sahələri üzrə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional və beynəlxalq gündəmdə duran məsələlər müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün perspektivlərin mövcudluğu qeyd olunub, bu istiqamətdə qarşılıqlı təmaslar və siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyətinə toxunulub.
Azərbaycan-ASEAN münasibətlərinin təşviqi yollarının müzakirə olunduğu görüşdə, həmçinin digər beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Qoşulmama Hərəkatı, İnkişaf etməkdə olan səkkiz ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (D-8) çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarından bəhs edilib.
Ölkəmizin D-8-ə üzvlüyə qəbul olunmasının vacibliyi vurğulanıb və alqışlanıb.
2026-cı ildə Azərbaycanın İƏT-ə sədrliyi çərçivəsində Bakıda İƏT-in Zirvə görüşünə ev sahibliyi edəcəyi məmnunluqla qeyd edilib və bu proses çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qarşı tərəf, o cümlədən ölkəmizi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) uğurlu sədrlik və ev sahibliyi münasibətilə, əldə edilmiş nailiyyətlərlə əlaqədar təbrik edib.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Malayziya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Elnur Məmmədov, Malayziya tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Mohamad Alamin rəhbərlik edib.

No:154/25, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Deputy Minister of Foreign Affairs of Malaysia Mohamad Alamin
15 April 2025 14:53
On 15 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Minister of Foreign Affairs of Malaysia Mohamad Alamin.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Malaysia in the fields of economy, trade, energy security and alternative energy, education, and tourism, as well as issues on the regional and international agenda were discussed.
The existence of prospects for expanding bilateral cooperation between our countries was noted, and the importance of mutual contacts and the mechanism of political consultations in this direction was touched upon.
At the meeting, where ways to promote Azerbaijan-ASEAN relations were discussed, opportunities for expanding cooperation within other international organizations, including the UN, the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the Non-Aligned Movement, and the Developing Eight Organization for Economic Cooperation (D-8) were also addressed.
The importance of Azerbaijan's accession to the D-8 was emphasized and welcomed.
It was noted with satisfaction that Azerbaijan will host the OIC Summit in Baku within the framework of its chairmanship of the OIC in 2026, and an exchange of views was held on cooperation issues within this process.
The other side congratulated our country, including on the successful chairmanship and hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), and on the achievements attained.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Malaysia. The political consultations were headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov from the Azerbaijani side and Deputy Minister of Foreign Affairs Mohamad Alamin from the Malaysian side.