No:152/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa rəsmilərinin Azərbaycan əleyhinə iddiaları ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
Sual: 14 aprel 2025-ci il tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan-Noel Baro Avropa İttifaqı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin Lüksemburqda keçirilən iclası çərçivəsində çıxış edərkən regional gərginlik, sülh prosesi və hazırda Azərbaycanda mühakimə olunan ermənilərlə bağlı bəzi anti-Azərbaycan iddiaları səsləndirib. Siz fransalı nazirin bəyanatını tənqid etdiyiniz halda, Fransanın Azərbaycandakı səfiri öz X hesabında bu iddiaları yenidən paylaşıb. Fransa rəsmilərinin Azərbaycana qarşı tez-tez səsləndirdikləri iddialarl necə şərh edərdiniz?
Cavab: Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan-Noel Baronun Fransanın Azərbaycandakı səfirinin də istinad etdiyi iddialarını qətiyyətlə rədd edir və pisləyirik.
Fransanın siyasətindəki ikili yanaşma - sülh niyyətini bəyan edərkən münaqişəyə sürükləyən davranışlar - narahatlıq doğuran uyğunsuzluğu nümayiş etdirir. Belə ikiüzlü siyasət regionda davamlı sülh perspektivlərinə mane olur.
Fransanın Ermənistanı öldürücü silahlarla təmin etməsi, onun davamlı anti-Azərbaycan mövqeyi ilə yanaşı, sülh prosesinə xələl gətirir və bu xarici işlər naziri Jan-Noel Baronun regional gərginliklə bağlı açıq şəkildə narahatlığını ifadə etməsi ilə tamamilə ziddiyyət təşkil edir.
Bundan əlavə, sülh müqaviləsi layihəsi üzərində işin yekunlaşdırılması mühüm hadisə olsa da, Fransa tərəfi yaxşı başa düşür ki, sülh sazişinin imzalanması və davamlı sabitlik digər məsələlərlə yanaşı, əsas problemlərin, xüsusilə də Ermənistanın Konstitusiyasındakı ərazi iddialarının aradan qaldırılmasını, habelə Minsk Qrupunun və ATƏT-in digər əlaqəli strukturlarının rəsmi şəkildə ləğvini tələb edir.
Bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdə təqsirləndirilən şəxslərin məhkəmə proseslərinə maneçilik törədilməsi ölkənin suverenliyinə müdaxilə olmaqla yanaşı, dəhşətli qəddarlıqlara görə məsuliyyətin müəyyən edilməsi prosesini sarsıdır. Fransanın bu cür müdaxiləsi cinayətkarları qorumaqla, cəzasızlığın davamıma xidmət edir.
Fransa regional işlərimizə qarışmaq əvəzinə, təkcə Azərbaycan deyil, müxtəlif dövlətlər tərəfindən böyük tənqidlərə məruz qalan, xüsusən də dənizaşırı ərazilərində və Afrikada həyata keçirdiyi neokolonial siyasətindən əl çəkməlidir.
Fransız neokolonializmi yerli əhalini və resurslarını istismar etməklə bərabər, həmişə fransız maraqlarını həmin dövlətlərin rifahından üstün tutub, habelə uzunmüddətli qeyri-sabitlik və etnik gərginlik yaradıb.
Heç kimə sirr deyil ki, Fransanın xarici siyasəti onun qondarma “sivilizasiya missiyası”nın mənəvi cəhətdən iflasa uğradığını nümayiş etdirir.
Sülhə xidmət etməyən və regionda sabitliyə xələl gətirən addımlara son qoymağı Fransadan tələb edirik.

No:152/25, Response by the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs Aykhan Hajizada to the local media inquiry about anti-Azerbaijani allegations by French officials
15 April 2025 08:52
Question: On 14 April 2025, the French Minister of Europe and Foreign Affairs Jean-Noël Barrot speaking on the sidelines of EU foreign ministerial meeting in Luxembourg raised some anti-Azerbaijani allegations on regional tensions, peace process and Armenians currently under the trial in Azerbaijan. While you have criticised the statement of the French Minister, the French Ambassador to Azerbaijan has reposted these allegations in her X Account. How would you comment the frequently raised allegations of French officials against Azerbaijan?
Answer: We firmly reject and condemn the allegations made by the French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Noël Barrot that is also referred by the French Ambassador to Azerbaijan.
The duality in France’s policy—professing a desire for peace while pursuing actions that perpetuate conflict—exposes a troubling inconsistency. Such a hypocritical policy hinders prospects for a durable peace in the region.
France's provision of lethal weapons to Armenia, coupled with its persistent anti-Azerbaijan stance, not only undermines the peace process, but also stands in stark contrast to Foreign Minister Jean-Noël Barrot's public expressions of concern over regional tensions.
Moreover, while the finalization of work on the draft peace treaty is an important development, the French side is well-aware that the signing of the peace agreement and lasting stability among others requires addressing core challenges, notably elimination of Armenia's territorial claims in its Constitution, and official dismantling of the Minsk Group and other related OSCE structures.
Obstructing judicial processes for those accused of crimes against humanity not only meddles in a nation's sovereignty but also erodes accountability for grave atrocities. Such interference by France, shields perpetrators and risks perpetuating cycles of impunity.
Instead of interfering in our regional affairs, France should give up its neocolonial policy, particularly in its overseas territories and Africa, which drawn large criticism from various nations, not just Azerbaijan.
French neocolonialism, while exploiting indigenous populations and resources, has always prioritised French interests over native welfare and fuelled long-term instability and ethnic tensions.
It is no secret that France's foreign policy exposes the moral bankruptcy of its so-called "civilizing mission."