No:149/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Burkina Fasonun xarici işlər naziri Jan Mari Traore ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 aprel 2025 17:41
12 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Burkina Fasonun xarici işlər naziri Jan Mari Traore ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlıq imkanları, çoxtərəfli platformalar çərçivəsində tərəfdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Ölkəmizin xarici siyasətində Afrika qitəsinə verilən önəm qeyd edilib, Qoşulmama Hərəkatına sədrliyimizin Afrika ölkələri ilə təmaslarımıza mühüm təkan verdiyi bildirilib.
Bundan sonra da beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Afrika ölkələri, o cümlədən Burkina Faso ilə əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətimiz ifadə olunub.
Müqabil tərəfə, həmçinin ölkəmiz tərəfindən xarici ölkələrdən tələbələr üçün yaradılan təqaüd proqramları barədə məlumat verilib, xüsusilə Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrdən olan tələbələr üçün xüsusi proqramların mövcudluğu qeyd edilib.
Qarşı tərəf, Azərbaycanı BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) uğurlu sədrliyi münasibətilə təbrik edib.

No:149/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Burkina Faso Jean Marie Traoré
12 April 2025 17:41
On 12 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of Burkina Faso, Jean Marie Traoré, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, opportunities for cooperation between the two countries and issues of partnership within the framework of multilateral platforms were discussed.
The importance attached to the African continent in Azerbaijan’s foreign policy was noted, and it was stated that Azerbaijan's chairmanship of the Non-Aligned Movement has given significant impetus to our contacts with African countries.
It was expressed that we intend to continue cooperation with African countries, including Burkina Faso, within the framework of international organizations.
The other side was also informed about scholarship programs created by Azerbaijan for students from foreign countries, and in particular the existence of special programs for students from member states of the Non-Aligned Movement was noted.
The other side congratulated Azerbaijan on its successful chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change.