No:147/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti naziri İvan Xil Pinto ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 aprel 2025 17:11
12 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti naziri İvan Xil Pinto ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Venesuela arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi istiqamətləri üzrə irəlilədilmə imkanları, ikitərəfli və çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq fəaliyyəti, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və Venesuela arasında münasibətləri xarakterizə edən möhkəmlənən siyasi əlaqələri və qarşılıqlı hörməti bir daha təsdiqləyiblər. Davamlı siyasi dialoq və yüksək səviyyəli səfərlərin mübadiləsi vasitəsilə ikitərəfli əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf etdiriləcəyinə əminlik ifadə olunub.
Nazirlər müxtəlif sahələrdə, xüsusən də iqtisadi və enerji, turizm sektorlarında ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını, həmçinin elm və mədəniyyət sahələrində potensial təşəbbüsləri, o cümlədən akademik və peşəkar mübadilə proqramlarının həyata keçirilməsini müzakirə ediblər.
Beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyə əsaslanan əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu vurğulanıb, çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.

No:147/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of People’s Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela Yván Gil Pinto
12 April 2025 17:11
On 12 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of People’s Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela, Yván Gil Pinto, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, opportunities for advancing the existing cooperation agenda between Azerbaijan and Venezuela in various areas, including economy, trade and energy security, cooperation activities within bilateral and multilateral platforms, as well as regional and international security issues of mutual interest were discussed.
The sides reaffirmed the strengthening political ties and mutual respect that characterize relations between Azerbaijan and Venezuela. Confidence was expressed that bilateral cooperation would continue to develop through sustained political dialogue and the exchange of high-level visits.
The ministers discussed opportunities for expanding bilateral cooperation in various fields, particularly in the economic and energy sectors, tourism, as well as potential initiatives in the fields of science and culture, including the implementation of academic and professional exchange programs.
It was emphasized with satisfaction that cooperation based on mutual support and solidarity within the framework of international organizations, particularly the United Nations and the Non-Aligned Movement, is progressing, and the importance of further strengthening cooperation on multilateral platforms was noted.