No:146/26, Azərbaycan Respublikası ilə Qambiya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında ilk siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
08 aprel 2026 11:24
7 aprel tarixində Qambiyanın paytaxtı Bancul şəhərində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə Qambiya Xarici İşlər, Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Xaricdə Yaşayan Qambiyalılar Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin ilk iclası keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrdən əvvəl xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Qambiya Prezident Aparatının rəhbəri cənab Aliyu Lum ilə nəzakət görüşü baş tutub. Görüş zamanı Azərbaycanla Qambiya arasında qarşılıqlı hörmət və həmrəylik əsasında qurulmuş dostluq münasibətlərindən məmnunluq ifadə olunub. Hər iki ölkə üçün qarşılıqlı maraq doğuran sahələr üzrə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, habelə yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkilib.
Tərəflər siyasi məsləhətləşmələrin ilk iclasının diplomatik əlaqələrin gücləndirilməsi və yeni əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması üçün mühüm platforma olduğunu vurğulayıblar.
Daha sonra xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev və Qambiya Xarici İşlər, Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Xaricdə Yaşayan Qambiyalılar Nazirliyinin birinci daimi katibi və nazirliyin diplomatik xidmətinin rəhbəri Lanq Yabunun həmsədrliyi ilə siyasi məsləhətləşmələrin ilk iclası baş tutub.
Məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün mövcud imkanların daha səmərəli istifadəsinin vacibliyi vurğulanıb, xüsusilə iqtisadi, ticarət, təhsil, turizm, enerji və iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə sahələri üzrə əməkdaşlıq istiqamətlərində müvafiq addımların atılmasının əhəmiyyəti qeyd olunub. Bununla yanaşı, Qambiyada insan kapitalının inkişafına Azərbaycanın verdiyi töhfələr və humanitar sahədə uğurla həyata keçirilmiş layihələr alqışlanaraq, bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdirilməsinə maraq ifadə edilib. Tərəflər çoxtərəfli platformalarda, xüsusilə BMT, İƏT və QH çərçivəsində mövcud əməkdaşlıq münasibətlərini yüksək qiymətləndirərək, bu istiqamətdə əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyinə toxunublar.
Eyni gündə, Azərbaycan nümayəndə heyəti Bancul şəhərinin meri xanım Rohey Malik Lov ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi Ümumdünya Şəhərsalma Forumu ilə bağlı məsələlər və humanitar sahədə mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.

No:146/26, Press release on the first political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and The Gambia
08 April 2026 11:24
On 7 April, the first round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs, International Cooperation and Gambians Abroad of The Gambia was held in Banjul. Prior to the consultations, a courtesy call was paid by the delegation led by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev on the Chief of Staff of the Office of the President of The Gambia, Alieu Njie. During the meeting, satisfaction was expressed with the friendly relations between Azerbaijan and The Gambia, built on mutual respect and solidarity. The importance of strengthening existing cooperation in areas of mutual interest and identifying new avenues of collaboration was emphasized.
The sides underlined that the first round of political consultations serves as an important platform for enhancing diplomatic ties and exploring new opportunities for cooperation.
Subsequently, the first round of political consultations was held, co-chaired by Deputy Minister Yalchin Rafiyev and the First Permanent Secretary and Head of the Diplomatic Service of the Ministry of Foreign Affairs, International Cooperation, and Gambians Abroad, Lang Yabou.
During the consultations, the importance of more effective use of existing opportunities for the development of bilateral relations was emphasized, and the importance of taking appropriate steps in the areas of cooperation, especially in the areas of economy, trade, education, tourism, energy, and combating climate change, was noted. At the same time, Azerbaijan’s contributions to human capital development in The Gambia and the successful implementation of humanitarian projects were welcomed, and interest was expressed in continuing cooperation in these areas. The sides highly appreciated the existing cooperation within multilateral platforms, particularly the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement, and emphasized the need to further expand relations in these frameworks.
On the same day, the Azerbaijani delegation met with the Mayor of Banjul, Rohey Malick Lowe. During the meeting, issues related to the World Urban Forum to be hosted by Azerbaijan, as well as potential areas of cooperation in the humanitarian field, were discussed.