No:145/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin 14 mart 2023-cü il tarixində Ermənistanın baş naziri N.Paşinyan tərəfindən mətbuat konfransı zamanı səsləndirilmiş əsassız iddialarla bağlı yerli medianın sualına cavabı
15 mart 2023 14:55
Sual: 14 mart 2023-cü il tarixində Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan mətbuat konfransı zamanı Azərbaycana qarşı bir sıra əsassız iddialar səsləndirib. Bu iddiaları necə şərh edərdiniz?
Cavab: Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın mətbuat konfransı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi tamamilə əsassız və tarixi faktları kobudcasına təhrif edən iddiaları bölgədə sülhün bərqərar edilməsi prosesinə növbəti zərbədir.
Baş nazir N.Paşinyanın bugünədək müxtəlif beynəlxalq platformalarda verdiyi vədlərdən və üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən boyun qaçıraraq həyata keçirdiyi anti-Azərbaycan kampaniyası, o cümlədən sülh sazişi üzrə danışıqları və beynəlxalq vasitəçilərin səylərini heçə endirən ritorikası Ermənistan üçün heç bir xeyirli gələcək vəd etmir.
Ermənistan baş nazirinin azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindəki torpaqlarından zor gücünə qovulması faktını inkar etməsi, Ermənistanın sistemli və məqsədyönlü şəkildə onilliklər ərzində həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasətinə bəraət qazandırması niyyətindən xəbər verir.
Ermənistan ərazisində yaşayan dinc azərbaycanlıların fiziki məhvi, onlara qarşı qanlı qırğınlar törədilməsi, hədə-qorxu vasitəsilə əhalinin zorla köçürülməsi tarixi bir faktdır. Ermənistan tərəfinin təxribatçı iddialarına baxmayaraq, indiki Ermənistan ərazisində azərbaycanlı əhaliyə qarşı zorakılığın və deportasiyanın miqyasına dair tam təsəvvürə malik olmaq üçün baş nazirin bölgədə azərbaycanlı və erməni əhalinin nisbətində hansı dəyişikliklər baş verdiyi ilə tanış olması kifayətdir. Yaxşı məlumdur ki, vaxtilə Ermənistanın indiki ərazisində faiz nisbətində say çoxluğuna malik olan azərbaycanlılardan heç bir əsər-əlamət qoyulmayıb, bu fəaliyyət mütəşəkkil və məqsədyönlü siyasətin tərkib hissəsi olub.
Ermənistan rəhbərliyinin azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz doğma torpaqlarına geri qayıtması hüququnu təkzib etməsi, yüz minlərlə azərbaycanlının daxil olduğu Qərbi Azərbaycan İcmasının Ermənistan rəhbərliyini bu istiqamətdə dialoqa çağırışına qarşı çıxması, bu hüquqların tələbinin “ərazi iddiası” kimi təqdim edilməsi Ermənistanın “insan hüquqları”na heç bir dəyər verməyən və “etnik təmizləmə əsasında monoetnik dövlət titulu”nu qorumaq üzrə məkrli siyasətinin bir göstəricisidir.
Ermənistan baş nazirinin növbəti dəfə erməni sakinlərlə dialoq məsələsinə müdaxilə etməyə çalışması, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi üzərində beynəlxalq səviyyədə tanınmış suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı təxribat dolu bəyanatlar səsləndirməsi, “Qarabağın xalqı və hökuməti” kimi ifadələr işlətməsi qəbuledilməzdir.
Erməni əsilli sakinlərin reinteqrasiyası üzrə müzakirənin Azərbaycanın daxili işi olduğu və kənar dövlətlərin bu məsələdə heç bir rolunun olmadığı barədə mövqeyimizə Ermənistanın məhəl qoymaması, onun “xalqların öz müqqədəratlarını təyin etməsi” prinsipi pərdəsi altında 90-ci illərin əvvəllərində ölkəmizə qarşı başlatdığı təcavüz siyasətindən əl çəkmədiyindən xəbər verir. Ermənistan baş naziri anlamalıdır ki, Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinin hüquqları bölgənin azərbaycanlı əhalisinin hüquqlarından heç zaman üstün ola bilməz və Azərbaycan, ərazisində yaşayan müxtəlif etnik xalqlara münasibətdə yalnız bərabər yanaşma tətbiq edir və edəcək.
İndiyə qədər heç bir razılaşmaya və öhdəliyinə riayət etməyən Ermənistanın Azərbaycanı xəyali razılıqları inkar etməkdə təqsirləndirməsi, Azərbaycanın sərhədyanı bölgələrdə vəziyyəti gərginləşdirəcəyini iddia etməsi yalnız və yalnız Ermənistanın öz mümkün hərbi təxribatlarını ört-basdır etməyə yönəlmiş bir addımdır.
Sülh sazişinin mətnində Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını istisna edən müddəalara hər vəchlə qarşı çıxması, gələcək pozuntulara saziş mətni hazırlanan müddətdə belə rəvac yaratması, bu qeyri-konstruktiv yanaşmaları gizlətməklə “beynəlxalq mexanizmlər”, “beynəlxalq zəmanət institutu” kimi ideyalarla çıxış etməsi Ermənistanın sülh sazişində maraqlı olmadığının göstəricisidir.
Bununla yanaşı, sonuncu dəfə ötən ilin dekabr ayında sülh sazişi üzrə danışıqlardan imtina edən Ermənistan tərəfinin Avropa İttifaqının vasitəçilik səylərinə müxtəlif bəhanələrlə qarşı çıxması, onun 30 ilə yaxın müddətdə işğal dövründə danışıqlara maneələr yaradılması təcrübəsindən əl çəkmədiyini nümayiş etdirir.
Ermənistan baş nazirinin yalnız Ermənistanın təkliflərinin qeyd olunduğu və Azərbaycanın təkliflərinin nəzərə alınmadığı layihəni imzalanmağa hazır olduğunu brifinq zamanı bəyan etməsi isə onun sülh prosesinə laqeyd yanaşmasının növbəti sübutudur və hesab edirik ki, Ermənistanın bu destruktiv fəaliyyətləri beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qınanmalı və onların qarşısı alınmalıdır.

No:145/23, The answer of the Press Secretary of the Ministry of Foreign Affairs Aykhan Hajizada to the question of local media regarding the groundless allegations made by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during the press conference on March 14, 2023
15 March 2023 14:55
Question: On March 14, 2023, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan made a number of groundless allegations against Azerbaijan during a press conference. How would you comment on these allegations?
Answer: Completely groundless allegations that grossly distort historical facts made by the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan against Azerbaijan during the press conference are another blow to the process of establishing peace in the region.
The anti-Azerbaijan campaign carried out by Prime Minister N. Pashinyan while reneging on his promises and commitments on various international platforms until now, including the rhetoric that undermines the negotiations on the peace agreement and the efforts of international mediators does not foreshadow a bright future for Armenia.
Armenian Prime Minister's denial of the fact that Azerbaijanis have forcibly been expelled from their lands in the territory of Armenia indicates his intention to justify the systematic and purposeful policy of ethnic cleansing carried out by Armenia for decades.
The killings of the peaceful Azerbaijanis living in the territory of Armenia, the brutal massacres committed against them, and the forced relocation of the population through threats is a historical fact. Despite the provocative allegations of Armenia, it would be enough for the Prime Minister to get acquainted with the changes in the ratio of the Azerbaijani and Armenian population in the region in order to have a complete idea of the extent of violence and deportation against the Azerbaijani population in the current territory of Armenia. It is well known that no traces were left intact of Azerbaijanis that were once majority percentage-wise in the current territories of Armenia and this was part of an organized and purposeful policy.
Armenian leadership's denial of the right of Azerbaijanis to return to their native lands in a safe and dignified manner, its opposition to the call to the dialogue of the West Azerbaijan Community, which includes hundreds of thousands of Azerbaijanis, to the Armenian leadership in this direction, presenting the demand for these rights as a "territorial claim" is indicative of Armenia's insidious policy of protecting “the title of a mono-ethnic state based on ethnic cleansing” that does not value “human rights”.
It is unacceptable for the Prime Minister of Armenia to again try to intervene in the issue of dialogue with Armenian residents, to make provocative statements against the internationally recognized sovereignty of Azerbaijan over the Karabakh region and its territorial integrity, and to use expressions such as "the nation and government of Karabakh".
The fact of Armenia ignoring the position of Azerbaijan that the discussion on the reintegration of residents of Armenian origin is an internal affair of Azerbaijan and that other states have no role in this matter indicates that it has not given up the policy of aggression that it started against Azerbaijan in the early 90s under the guise of the principle of “self-determination of peoples”. The Prime Minister of Armenia should understand that the rights of the Armenian residents of the Karabakh region can never prevail over the rights of the Azerbaijani population of the region, and Azerbaijan applies and will only apply an equal approach to the different ethnic peoples living in its territory.
Armenia, having not complied with any agreements and any of its commitments so far, accusing Azerbaijan of denying imaginary agreements, claiming that Azerbaijan will allegedly escalate the situation in the border regions is only a step aimed at covering up Armenia's possible military provocations.
Armenia’s opposition to the clauses excluding territorial claims against Azerbaijan in the text of the peace agreement, it creating an opportunity for future violations even while the text of the agreement is being prepared, hiding these non-constructive approaches and coming up with ideas such as "international mechanisms" and "international guarantee institution" is an indication that Armenia is not interested in a peace agreement.
Also, the fact that Armenia, refusing to negotiate a peace agreement in December of last year, opposes the mediation efforts of the European Union with various excuses demonstrates that it has not given up its practice of creating obstacles to negotiations during the nearly 30-yearlong occupation period.
The fact that Armenia’s readiness to sign the draft in which only Armenia's proposals were mentioned and Azerbaijan's proposals were not taken into account was declared by the Prime Minister of Armenia during the briefing is another proof of his indifference to the peace process, and we believe that these destructive activities of Armenia should be condemned by the international community and be prevented.