No:144/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının Elm və Siyasət Fondunun Alman Beynəlxalq Siyasət və Təhlükəsizlik İnstitunun direktoru Ştefan Mayer ilə görüşünə dair məlumatı
28 mart 2022 21:49
28 mart 2022-ci il tarixində Almaniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasının Elm və Siyasət Fondunun Alman Beynəlxalq siyasət və Təhlükəsizlik İnstitunun direktoru Ştefan Mayer və institutun elmi tədqiqatçıları ilə dəyirmi masa formatında görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Almaniya arasında ikitərəfli münasibətlər, eləcə də ölkəmizin Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı, beynəlxalq aləmdə və regionda baş verən proseslərə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycan və Avropa İttifaqı (Aİ) arasında əməkdaşlıq perspektivləri, enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov 44 günlük Vətən müharibəsi və üçtərəfli bəyanatların imzalanmasından sonra bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, davamlı sülhə nail olunmasına dair imkanlar və Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. Bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması üçün ilk növbədə imzalanmış üçtərəfli bəyanatların tam icra olunmasının vacibliyi vurğulanıb.
Sual cavab formatında davam edən görüşdə tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər, o cümlədən regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

No:144/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Director of the German Institute for International Policy and Security of the Science and Policy Foundation of the Federal Republic of Germany Stefan Mayer
28 March 2022 21:49
On March 28, 2022, during his working visit to Germany, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met in a round table format with Stefan Mayer, Director of the German Institute for International Policy and Security of the Science and Policy Foundation of the Federal Republic of Germany, and researchers of the institute.
During the meeting, the sides exchanged views on bilateral relations between Azerbaijan and Germany, as well as cooperation of Azerbaijan with the European Union, as well as regional and international issues.
The sides also discussed prospects for cooperation between Azerbaijan and the European Union (EU), as well as strategic partnership in the sphere of energy.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the opposite side on the new realities in the region after the 44-day Patriotic war and the signing of trilateral statements, opportunities for achieving lasting peace and Azerbaijan's position on the normalization of Armenia-Azerbaijan relations. The importance of full implementation of the trilateral statements to ensure peace and stability in the region, was stressed.
At the meeting, which continued in the Question-Answer format, the sides also exchanged views on other issues of mutual interest, including issues of regional and international security.