No:142/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Çernobıl fəlakətinin Beynəlxalq Anım Günü və 35-ci ildönümü ilə əlaqədar mətbuat açıqlaması
Çernobıl Fəlakətinin Beynəlxalq Anım Gününün 35-ci ildönümü münasibətilə bu faciədən zərər çəkən ölkələrlə və bütün insanlarla həmrəyliyimizi ifadə edirik.
1986-cı ildə Ukraynanın şimal hissəsindəki Pripyat yaxınlığında Çernobılda baş verən nüvə qəzası nəhəng humanitar faciə idi. Partlayış Ukrayna, Belarus və Rusiyada müxtəlif dərəcəli çirklənməyə səbəb olan çox sayda radioaktiv materialların atmosferə buraxılmasına səbəb oldu. Bu, yüz minlərlə insanı yüksək səviyyədə radiasiyaya məruz qoyan və təxminən 350 min nəfəri radioaktiv çirklənməyə məruz qalmış ərazilərdən evlərini tərk etməyə məcbur edən ən ciddi nüvə qəzalarından biri idi. 31 nəfər dərhal həyatını itirdi və 4000-27000 arası sayda insan radiasiyaya  məruz qalma nəticəsində həlak oldu. Partlayış yerindən yüzlərlə kilometr məsafədə yaşayan bir çox insan fəlakətdən sonra radiasiyadan xəstələndi.
Azərbaycan, bəzi ölkələrlə birlikdə əraziyə 7000-dən çox xilasedici və digər şəxsi heyəti göndərərək qəzanın nəticələrinin azaldılmasında fəal iştirak etmişdir. Azərbaycan qəzadan zərər çəkmiş təqribən 7000 nəfəri müvəqqəti qəbul edib və onları lazımi reabilitasiya və müalicə ilə təmin edib. Azərbaycan çox böyük insan itkiləri ilə üzləşib, hazırda Azərbaycanda təxminən 5000 nəfər Çernobıl qəzasının nəticələrindən əziyyət çəkir. O vaxtdan bu günədək Çernobıl qəzasından təsirlənən təxminən 2000 vətəndaş vəfat edib.
Çernobıl qəzası nüvə sənayesinə böyük təsir göstərdi və təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın artmasına və yeni hüquqi sənədlərin qəbul edilməsinə səbəb oldu. Ən əsası qlobal diqqəti təhlükəsizliyə və bu dəyişikliklərə nail olmaq üçün insan və təşkilati amillərin əhəmiyyətinə yönəltdi. Bu fəlakətin geniş miqyaslı təsiri sübut etdi ki, atom elektrik stansiyalarının təhlükəsizliyi yalnız yerləşdikləri dövlətləri deyil, potensial risklərdən zərər çəkə bilən ətraf ölkələri də narahat etməlidir.
Bu xüsusda, Ermənistandakı Metsamor AES ilə əlaqəli risklər beynəlxalq ictimaiyyət  tərəfindən hərtərəfli şəkildə nəzərdən keçirilməlidir. Bu AES 1976-1980-ci illərdə Çernobılda istifadə edilən oxşar texnologiya ilə inşa edilmişdir və aktiv seysmik zonada yerləşir. Köhnə texnologiya və həssas zonada yerləşməsi Metsamoru dünyanın ən təhlükəli nüvə stansiyaları sırasına daxil edir. Müxtəlif beynəlxalq təşkilatların bu obyekti “bütün bölgə üçün təhlükə” adlandıraraq xəbərdarlıq etmələrinə baxmayaraq Ermənistan, Metsamor AES-in istismar müddətinin bitməsinə rəğmən, hələ də ondan istifadə etməyə davam edir.
2020-ci ildə Avropa İttifaqı növbəti dəfə Ermənistanı AES-i bağlamağa çağırdı və qeyd etdi ki, “nüvə zavodu beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş nüvə təhlükəsizliyi standartlarına tam cavab verəcək şəkildə təkmilləşdirilə bilməyəcək və bu səbəbdən də onun qısa zamanda bağlanması və təhlükəsiz şəkildə istismardan çıxarılması tələb olunur”.
Metsamorun istismarı zamanı köhnəlmiş texnologiyadan istifadə etmək və təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməmək daha geniş bölgə üçün ciddi ekoloji problemlər yaradır.
Bundan əlavə, yüksək dərəcədə zənginləşdirilmiş uran kimi nüvə materiallarının qaçaqmalçılıq hadisələrinin təkrarlanması, zavodun və onun nüvə materiallarının düzgün fiziki qorunması ilə bağlı əlavə narahatlıqlar yaradır.
Bu anım günündə, bütün müvafiq beynəlxalq təşkilatları, nüvə təhlükəsizliyi və ətraf mühit məsələləri ilə məşğul olan vətəndaş cəmiyyəti institutlarını, eləcə də bölgə ölkələrini potensial fəlakətin qarşısının alınması barədə ictimaiyyətin məlumatlılığını artırmağa və Metsamor AES-in bağlanması üçün səylərini səfərbər etməyə çağırırıq.

No:142/21, Press release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 35th Anniversary and the International Chernobyl Disaster Remembrance Day
26 April 2021 20:46
On the occasion of 35th International Chernobyl Disaster Remembrance Day, we express our solidarity with the countries as well as all people affected by this tragedy.
The nuclear accident at Chernobyl, near Pripyat in the northern part of Ukraine in 1986 was a humanitarian tragedy on an enormous scale. The explosion released large quantities of radioactive materials into the atmosphere causing contamination of varying degrees in Ukraine, Belarus, and Russia. It was one of the most serious nuclear accidents, exposing several hundreds of thousands of people to high levels of radiation and forcing about 350,000 to leave their homes from contaminated areas. 31 people perished immediately and between 4000 and 27000 people died as a result of radiation exposure. Many people living hundreds of kilometers from the explosion site fell ill with radiation in the aftermath of the disaster.
Azerbaijan, along with some other countries actively participated in the mitigation of the consequences of the accident by sending more than 7000 rescuers and other personnel immediately to the area. Azerbaijan temporarily hosted about 7000 people affected by the accident and provided them with essential rehabilitation and treatment. Azerbaijan paid enormous human costs, approximately 5000 persons are currently suffering from the consequences of the Chernobyl accident in Azerbaijan and an estimated 2000 citizens affected by the Chernobyl accident have since passed away.
The Chernobyl accident had a profound impact on the nuclear industry, leading to increased cooperation on safety and the adoption of new legal instruments. Most crucially, it focused global attention on safety and the importance of human and organizational factors in achieving these changes. The far-reaching effect of this disaster has proven that the safety of nuclear power plants should concern not only the states in which they are located but also nearby countries that may be affected by potential risks.
In this context, risks associated with the Metsamor (NPP) in Armenia need to be thoroughly addressed by the international community. This NPP was built in the years 1976-1980 with similar technology used in Chernobyl and is located in an active seismic zone. The fateful combination of outdated technology and location place Metsamor among the most dangerous nuclear plants in the world. Despite continuous warnings by various international organizations calling the facility “a danger to the entire region,” Armenia still continues to exploit Metsamor NPP beyond its operational life span.
In 2020 the European Union once again urged Armenia to close the plant, it said the plant “cannot be upgraded to fully meet internationally accepted nuclear safety standards, and therefore requires an early closure and safe decommissioning”.
Using out-of-date technology and not following safety instructions during the operation of the Metsamor poses serious environmental problems for the wider region.
Furthermore, repeated incidents of smuggling of nuclear materials such as highly enriched uranium raise additional concerns regarding proper physical protection of the plant and its nuclear materials.
On this day of commemoration, we call upon all relevant international organizations, civil society institutions active in nuclear safety and environmental issues, as well as regional countries to raise public awareness of preventing a potential disaster and to mobilize their efforts in advocating for the suspension of Metsamor NPP.