No:137/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Saar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
08 aprel 2025 13:26
8 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Əbu-Dabi şəhərində İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Saar ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İsrail arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional və qlobal vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, investisiyalar, humanitar sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın rolu qeyd olunub.
Tərəflər, habelə, yüksək texnologiyalar, səhiyyə və təhsil sahələrindəki təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Ölkəmizin, Yaxın Şərq regionunda sülh və sabitliyin bərqərar edilməsini, o cümlədən İsrail-Fələstin münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları əsasında sülh yolu ilə həlli prosesini dəstəklədiyi bir daha qeyd olunub.
Qarşı tərəf, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi barədə ətraflı məlumatlandırılıb.

No:137/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the State of Israel Gideon Sa’ar
08 April 2025 13:26
On 8 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met in the city of Abu Dhabi with the Minister of Foreign Affairs of the State of Israel, Gideon Sa’ar.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Israel, as well as the regional and global situation were discussed.
The development prospects of cooperation between the two countries in political, economic, trade, investment and humanitarian fields were discussed, and the role of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel was noted.
The sides also emphasized the importance of strengthening the exchange of experience in the fields of high technologies, healthcare and education.
It was once again noted that Azerbaijan supports the establishment of peace and stability in the Middle East region, including the process of resolving the Israel-Palestine conflict through peaceful means on the basis of the norms of international law.
The other side was also informed in detail about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and restoration works carried out in the territories liberated from occupation, efforts to combat the mine threat, as well as the Azerbaijan-Armenia peace process.