No:137/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Əlaqə Qrupunun Cammu və Kəşmir üzrə virtual görüşündə çıxışı
22 iyun 2020 22:18
Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Əlaqə Qrupunun
Cammu və Kəşmir üzrə virtual görüşündə çıxışı
22 iyun 2020-ci il
Azərbaycan beynəlxalq birliyin məsul üzvü olaraq Cammu və Kəşmir məsələsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, habelə beynəlxalq humanitar hüquqa tam hörmətlə, sülh yolu ilə həllini dəstəkləyir.
Nəticədə məsələnin davamlı həllinə səbəb olacaq səyləri davam etdirməyə aşkar bir ehtiyac var. Cammu və Kəşmir məsələsi ilə əlaqəli bütün həll edilməmiş məsələlərin sülh yolu ilə həlli, daha geniş Cənubi Asiya bölgəsində sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsi baxımından da xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Cammu və Kəşmir üzrə İƏT Əlaqə Qrupunun üzvü olaraq, Azərbaycan bu formatı İƏT üzvü olan dövlətlərin müvafiq İƏT qərarlarından irəli gələn öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi vəziyyətini nəzərdən keçirmək üçün vacib və faydalı bir mexanizm hesab edir.
Azərbaycan yaxın vaxtlarda bölgədə sülhün və əmin-amanlığın bərqərar olacağına inamla Təmas Qrupunun işində fəal iştirakını davam etdirəcəkdir.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayon daxil olmaqla Azərbaycan Respublikası ərazisinin 20 faizi işğal edilmiş, habelə bir milyondan çox insan qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmişdir. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki çox sayda Azərbaycan tarixi və islam irsinə aid əsərlər də daxil olmaqla çoxsaylı tarixi, mədəniyyət və dini abidələr vəhşicəsinə məhv edilmişdir. Azərbaycan hökuməti Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurası və İƏT-in müvafiq qətnamələri əsasında sülh yolu ilə həllinə sadiq qalsa da, Azərbaycan ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam əsasda bərpa etmək üçün lazım olan bütün vasitələrdən istifadə etmək qanuni haqqını qoruyub saxlayır.
Sonda vurğulamaq istərdim ki, COVID19 pandemiyasının çətin şərtlərində beynəlxalq birlik bundan sonra təcavüz və işğalın nəticələrini daha da möhkəmləndirmək məqsədilə beynəlxalq münasibətlərin hazırkı vəziyyətindən istifadə etmək istəyənlərin səylərinə qarşı durmaqda xüsusi hazır olmalıdır. Bu baxımdan İƏT çərçivəsində birlik və birgə fəaliyyət həmrəyliyimizin möhkəmləndirilməsində çox vacibdir və bununla da pandemiya nəticəsində vurulan ciddi zərərin azaldılmasında və beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin qorunmasında birgə gücümüzü artırır.

No:137/20, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the virtual meeting of the OIC Contact Group on Jammu and Kashmir
22 June 2020 22:18
Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the virtual meeting of the Organization of Islamic Cooperation (OIC)
Contact Group on Jammu and Kashmir
22 June, 2020
Azerbaijan, as responsible member of the international community, supports the peaceful resolution of Jammu and Kashmir issue in accordance with the norms and principles of international law and the relevant UNSC resolutions, as well as with full respect to the international humanitarian law.
There is an obvious need to continue efforts that will finally lead to the sustainable solution of the issue. Peaceful resolution of all outstanding issues related to the Jammu and Kashmir issue, is of particular importance also in terms of ensuring peace and security in the wider South Asian region.
As member of the OIC Contact Group on Jammu and Kashmir, Azerbaijan considers this format to be an important and useful mechanism to review the state of implementation by OIC Member States of their obligations deriving from respective OIC decisions.
Azerbaijan will continue its active engagement in the work of the Contact Group with a firm conviction that peace and security will soon be established in the region.
As it is known, as the result of military aggression by Armenia, 20 percent of territory of the Republic of Azerbaijan, including Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions have been occupied as well as almost one millions of people have become refugees and internally displaced persons. Numerous historical, cultural and religious monuments in the occupied territories of Azerbaijan have been brutally destroyed including a vast number of artifacts of Azerbaijani historic and Islamic heritage. While the Government of Azerbaijan remains committed to the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict on the basis of the norms and principles of international law, and relevant UNSC and OIC resolutions it retain legitimate right to use all means necessary to restore its territorial integrity and sovereignty in full.
In conclusion, I would like to underline that under challenging conditions of COVID19 pandemic the international community should be particularly keen to withstand any efforts by those who aim to utilize current state of world affairs for further consolidation of the results of aggression and occupation. In this regard unity and joint action of the OIC is of utmost importance in strengthening our solidarity thus increasing our cumulative strength in both mitigating the serious damages being incurred by pandemic and protecting international peace and security.