No:132/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Krallığın Enerji Təhlükəsizliyi və Sıfır Emissiya Nazirliyində nüvə enerjisi və alternativ enerji üzrə dövlət naziri Endryu Boui ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
21 mart 2024 16:00
21 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Brüsseldə Nüvə Enerjisi Sammitində iştirakı çərçivəsində Birləşmiş Krallığın Enerji Təhlükəsizliyi və Sıfır Emissiya Nazirliyində nüvə enerjisi və alternativ enerji üzrə dövlət naziri Endryu Boui ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə, iki ölkə arasında bu istiqamətdə əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətləri, eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində tədbirlər və layihələr müzakirə olunub.
Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasında qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan ikitərəfli tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafına önəm verildiyi vurğulanıb. Bu strateji münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi üçün səylərin birləşdirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər neft və qaz hasilatı və ixracı sahəsində uzun illər aparılan strateji əməkdaşlıq ilə yanaşı, iki ölkə arasında alternativ enerji sahəsində geniş əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğunu vurğulayıblar. Görüşdə, Azərbaycanın günəş və külək enerjisi istehsalı üzrə geniş potensialından və hal-hazırda icra olunan layihələrdən, Yaşıl Enerji Zonalarının yaradılması işlərindən bəhs olunub. BP şirkəti ilə birgə həyata keçirilən 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsi üzrə işlər nəzərdən keçirilib.
Görüş zamanı, Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin COP29 sədrliyi üzrə planları və prioritetləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat təqdim edib. İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində birgə səylərin əhəmiyyəti qeyd olunub.

No:132/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of State for Nuclear and Alternative Energy at the United Kingdom Department for Energy Security and Net Zero Andrew Bowie
21 March 2024 16:00
On 21 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of State for Nuclear and Alternative Energy at the United Kingdom Department for Energy Security and Net Zero Andrew Bowie within the framework of his participation in the Nuclear Energy Summit in Brussels.
During the meeting, Azerbaijan’s contribution to energy security, various directions of cooperation between the two countries in this field, as well as events and projects within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) were discussed.
It was emphasized that importance is attached to the development of bilateral partnership relations between Azerbaijan and the United Kingdom based on mutual respect and beneficial cooperation. It was brought to attention that it is important to combine efforts to further strengthen these strategic relations.
The sides emphasized that along with long-standing strategic cooperation in the field of oil and gas production and export, there are broad prospects for cooperation between the two countries in the field of alternative energy. During the meeting, reference was made to Azerbaijan’s broad potential in solar and wind energy production and to the projects currently being implemented, as well as to the work on the establishment of Green Energy Zones. The work on the 240 MW solar power plant project implemented jointly with BP was reviewed.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information to the counterpart on our country’s plans and priorities regarding its COP29 chairmanship. The importance of joint efforts in combating climate change was noted.