No:132/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
15 aprel 2021 05:59
Sual: Fransanın Ermənistandakı səfiri Azərbaycanda Hərbi Qənimətlər Parkının açılışı ilə bağlı şərh verərək, “müharibə tamaşa predmeti olmamalıdır” deyib. Bununla bağlı fikirlərinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Əvvəla qeyd etmək istərdim ki, Fransanın Ermənistandakı səfirinin hər hansı bir məsələ ilə bağlı şərh bildirmədən öncə öz ölkəsinə nəzər salması, bu və ya digər məsələlərin onun ölkəsində nə şəkildə həyata keçirildiyinə diqqət yetirməsi yaxşı olardı. Tarix boyu çoxsaylı müharibələrdən keçən və bu müharibələrlə bağlı kompozisiyaları, səfirin dili ilə desək “tamaşaları” müxtəlif muzeylərdə sərgiləyən Fransa səfiri bizə düşməndən götürülən qənimətlərlə necə davranacağımızımı deyəcək?!
Fransa səfirlərinin Ermənistanın məğlubiyyətini “ləyaqətli məğlubiyyət” adlandırması da maraq doğurur. Bəlkə, Fransa səfirinə görə Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən təcavüzkar siyasəti də “ləyaqətli işğal” olub? Ləyaqətli davranan ölkə, birinci növbədə qonşu ölkənin ərazilərinə iddia ilə çıxış edib, bu ərazilərin bir hissəsini uzun illər işğal altında saxlamaz, bir milyon insanın hüququnu kobudcasına pozmaz, mülki şəxslər də daxil olmaqla, insanları məqsədli şəkildə qətlə yetirməz. Ləyaqətli ölkə, hərbi əməliyyatların dayandırılmasına razılıq verdikdən sonra digər ölkə ərazilərinə terrorçu qrupu göndərməz və mina xəritələrini gizlətməklə insan həyatına təhlükə törətməz. Görünür, Fransa səfirinin ləyaqət anlayışı fərqlidir.
Uzun illərdir ki, vasitəçi rolunda çıxış edən bir ölkənin rəsmi nümayəndəsinin verdiyi şərhlərə daha məsuliyyətlə yanaşması gərəkdir.

No:132/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media
Question: Commenting on the opening of the Military Trophy Park in Azerbaijan, the French ambassador to Armenia said that "war should not be the subject for staging a performance". We would like to know your opinion in this regard.
Answer: First of all, I would like to note that the French ambassador to Armenia, before commenting on any issue, should look at his country, and pay attention to how these or other issues are implemented in his own country. The ambassador of France, a country that has gone through numerous wars throughout history and has presented the compositions of these wars, or as the ambassador said "theatres", in various museums, will tell us how to deal with the trophies captured from the enemy?!
It is interesting that the French ambassador called Armenia's defeat a "dignified defeat". Maybe, according to the French ambassador, Armenia's aggressive policy, which lasted for almost 30 years, was also a "dignified occupation"? A country that behaves with dignity, first of all, will not make a claim on the territory of a neighboring country and occupy part of these territories for many years, will not grossly violate the rights of one million people, and purposefully kill innocent people, including civilians. A dignified country will not send a terrorist group to the territory of another country after agreeing to the cessation of hostilities and will not endanger human life by hiding mine maps. Apparently, the French ambassador has another understanding of dignity.
The official representative of a country that has been acting as a mediator for many years should take a more responsible approach to his comments.