No:127/25, Almaniyanın ölkəmizdəki səfirinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
31 mart 2025 18:27
31 mart 2025-ci il tarixində  Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ralf Horlemann Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı, Almaniya Federativ Respublikasının Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayerin Ermənistana səfəri çərçivəsində rəsmi Instagram səhifəsində Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin “bayrağını” paylaşmaqla ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı edilmiş paylaşıma görə kəskin etiraz bildirilib.
Bölgəyə səfər zamanı bu açıq siyasi təxribatın qəbuledilməz olduğu, Almaniya tərəfinin bu paylaşıma görə ictimai şəkildə üzrxahlıq etməsinin zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.
Almaniya Prezidentinin bu paylaşımının Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin dəstəkləndiyi barədə bəyanatlara və davam edən sülh prosesinə zidd olduğu vurğulanıb.
Bununla yanaşı, Qarabağ bölgəsinin erməni sakinləri barədə fikirlər ifadə olunarkən, Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş ərazilərindən və Ermənistandan zorla qovulmuş 1 milyondan artıq azərbaycanlının hüquqlarına məhəl qoyulmamasının Azərbaycana qarşı qərəzli münasibətin daha bir göstəricisi olduğu qeyd edilib.
Azərbaycanın 30 ilə yaxın müddətdə davam etmiş münaqişəni hərbi-siyasi yolla həll etdiyi, ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa etdiyi, münaqişənin keçmişdə qaldığı Almaniya tərəfinin diqqətinə çatdırılıb. Azərbaycanda “Dağlıq-Qarabağ” adlı inzibati ərazi vahidi olmadığı xatırlanıb. Ərazilərimizə istinad edərkən mövcud olmayan, siyasi qərəzli və saxta adlardan istifadə etməkdən çəkinməyin zəruri olduğu bildirilib.

No:127/25, Press release on summoning German Ambassador to the Ministry of Foreign Affairs
On 31 March 2025, Ralf Horlemann, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, a strong protest was expressed against the post made in the official Instagram channel of German President Frank-Walter Steinmeier within his visit to Armenia, in violation of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty sharing so-called "flag" of puppet regime previously established in Azerbaijan’s formerly occupied territories.
It was emphasized that this open political provocation made during the regional visit is unacceptable, and the German side was urged to issue a public apology for this post.
It was also highlighted that the German President’s post contradicts statement on support for Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty, and undermines the ongoing peace process.
Additionally, it was noted that while the post referenced the Armenian residents of the Garabagh region, disregard of the rights of over one million Azerbaijanis who were forcibly displaced from Azerbaijan’s formerly occupied territories and Armenia is yet another indication of bias against Azerbaijan.
It was brought to the attention that the conflict, which lasted nearly 30 years, has been resolved through military and political means, restoring both the country’s territorial integrity and historical justice. It was also stressed that there is no administrative unit called “Nagorno-Garabagh” in Azerbaijan, and all references to the region should avoid politically motivated or false terminology.