No:120/25, Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Braziliyanın xarici işlər naziri Mauro Vieyra ilə keçirdiyi mətbuat konfransında səsləndirdiyi əsassız iddialara dair şərh
21 mart 2025 11:53
20 mart 2025-ci il tarixində Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Braziliyanın xarici işlər naziri Mauro Vieyra ilə mətbuat konfransında səsləndirdiyi əsassız iddiaları pisləyirik.
Təəssüf ki, Ermənistan tərəfi sülh müqaviləsinin imzalanmasına mane olan problemlərin aradan qaldırılmasına çalışmaq əvəzinə, Azərbaycanı sülhdə maraqlı olmayan ölkə kimi qələmə verməklə manipulyasiya ilə məşğul olur.
Xatırladaq ki, qonşusuna qarşı təcavüzə başlamış, həm Ermənistandan, həm də 30 ilə yaxın müddətdə işğal etdiyi ərazilərdən bütün azərbaycanlıları etnik təmizləməyə məruz qoymuş, qırğınlar törətmiş, şəhər və qəsəbələri yerlə-yeksan etmiş ölkə Azərbaycan deyil, Ermənistan olub. Azərbaycan heç vaxt Ermənistana qarşı işğalçılıq siyasəti aparmayıb və regionu qarşıdurma zonasına çevirən belə bir vəziyyətin yaranmasında maraqlı olmayıb.
Hətta Ermənistan xarici işlər nazirinin Ermənistanın sülh müqaviləsi layihəsinin ən son versiyası ilə razılaşaraq, mətn layihəsi üzrə danışıqların yekunlaşmasına yol açması ilə bağlı açıqlaması da bu ölkənin son iki il yarım ərzində danışıqların mətninə qəbuledilməz təkliflər irəli sürməklə prosesə necə mane olduğunu nümayiş etdirir. Məhz Azərbaycan diplomatiyası və tədbirləri bizə mətn üzrə danışıqları yekunlaşdırmağa imkan verib.
Lakin bu heç bir halda bizim Ermənistanın konstitusiyasında təsbit olunmuş Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddialarına, eləcə də Ermənistanın keçmiş münaqişənin qalıqları olan Minsk Qrupu və ATƏT-in aidiyyəti qurumlarını qorumağa çalışan hərəkətlərinə etinasız yanaşacağımız anlamına gəlməməlidir.
Bir daha bildiririk ki, Ermənistan mövcud çətinlikləri aradan qaldıran zaman müqavilə imzalanmağa hazır olacaq.
Ermənistanın xarici işlər naziri və digər rəsmi şəxsləri kommunikasiyalar və “silahlara nəzarət mexanizmləri” ilə bağlı qondarma təkliflərinə Azərbaycanın müsbət cavab vermədiyini bildirəndə belə görünür ki, Ermənistan tərəfi ya Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bununla bağlı şərhlərini izləmir, ya da nanəciblik, diqqət, təsdiq və ya başqalarını manipulyasiya etmək istəyindən əziyyət çəkir.
Müharibə cinayətləri, etnik təmizləmə, hərbi təcavüz, işgəncə və digər ağır cinayətlərdə ittiham olunan və ya məhkum olunmuş erməni əsilli məhbusların azadlığa buraxılması çağırışlarına gəldikdə, vurğulayırıq ki, cinayətləri Cenevrə Konvensiyalarına və ümumilikdə beynəlxalq hüquq və daxili qanunlara əsasən araşdırmaq və mühakimə etmək Azərbaycanın ayrılmaz hüququ və öhdəliyidir.
Əgər Ermənistan həqiqətən də mövcud humanitar problemlərin həllində maraqlıdırsa, Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların təhlükəsiz şəkildə və ləyaqətlə öz evlərinə qayıtmaq hüquqlarını təmin etməli, 4000-ə yaxın itkin düşmüş azərbaycanlının yeri barədə məlumat verməli, Azərbaycan ərazilərində kütləvi şəkildə yerləşdirdiyi mina xəritələrinin təqdim edilməsində əməkdaşlıq etməlidir.

No:120/25, Commentary on unfounded allegations made by Ararat Mirzoyan, Foreign Minister of Armenia at the press conference with Brazilian Foreign Minister Mauro Vieira
21 March 2025 11:53
We condemn the unfounded allegations made by Ararat Mirzoyan, Foreign Minister of Armenia at the press conference with Brazilian Foreign Minister Mauro Vieira on 20 March 2025.
Unfortunately, instead of working to eliminate the challenges that stand in the way of signing the peace treaty, the Armenian side is engaged in manipulations by labeling Azerbaijan as a country that is not interested in peace.
It should be reminded that it was Armenia but not Azerbaijan that launched an aggression against its neighbor, ethnically cleansed all the Azerbaijanis both from Armenia and the territories it has occupied for almost 30 years, committed massacres, erased cities and towns to the ground. Azerbaijan has never pursued a policy of aggression against Armenia and has never been interested in such a situation that turned the region into the zone of confrontation.
Even the Armenian Foreign Minister’s comments that Armenia by agreeing to the most recent edition of the draft peace treaty, paved the way for finalization of the draft text negotiations demonstrates how this country has impeded the process by bringing unacceptable propositions into the text for the last two and a half years of negotiations. It was due to Azerbaijan’s diplomacy and measures that enabled us to conclude the negotiations on the text.
But this by no means should be understood that we are going to disregard the continuing claims of Armenia against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan as enshrined it the constitution of Armenia, as well as Armenia’s actions that try to preserve the remnants of the conflict such as the Minsk Group and related OSCE institutions.
We once again reiterate that the treaty will be ready for signature when Armenia will eliminate the remaining challenges.
When the Armenian Foreign Minister and other officials state that Azerbaijan has not provided positive response to so-called proposals on communication and “arms control mechanisms,” it seems that the Armenian side either do not follow the related comments by the Foreign Ministry of Azerbaijan or they suffer from dishonesty and a desire for attention, validation, or to manipulate others.
When it comes to calls to release the detainees of Armenian origin who have been charged or convicted of war crimes, ethnic cleansing, military aggression, torture, and other serious offenses, we emphasize that it is Azerbaijan’s inalienable right and obligation to investigate and prosecute the offenses under the Geneva Conventions and generally under international and domestic law.
If Armenia is really interested in addressing the unresolved humanitarian issues they must ensure the rights of dispelled Azerbaijanis from Armenia to return their homes in safety and dignity, inform us on whereabouts of around 4000 missing Azerbaijanis, and cooperate in provision of maps of landmines they massively placed in the territories of Azerbaijan.