No:118/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışına dair məlumatı
Bu ilin 2 aprel 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) ölkələrinin Moskva şəhərində keçirilən xarici işlər nazirləri Şurasının iclasında iştirak etmişdir.
İclasda çıxış edən nazir, iclasın gündəliyinə uyğun mövzulara diqqəti yönəldərək, humanitar sahədə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin bundan sonra da dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmlənməsinə və Birliyin inkişafına töhfə verəcəyini qeyd etmişdir.
Nazir Ceyhun Bayramov "Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv olan dövlət başçılarının 1941-1945 – ci illər Böyük Vətən Müharibəsinin başlanmasının 80 illiyi ilə əlaqədar Birliyə üzv dövlətlərin xalqlarına və dünya ictimaiyyətinə müraciəti layihəsi haqqında" Qərarını xüsusilə vurğulayaraq, Azərbaycanın faşizm üzərində Qələbənin qazanılmasına böyük töhfəsini diqqətə çatdırmışdır. Qərarının qəbul olunmasının nasizm ideologiyasına və onun müxtəlif təbliğat formalarına qarşı mübarizədə böyük əhəmiyyətə malik olduğu bildirilmiş, bu gün də MDB məkanında nasizmin təşviq olunduğu təəssüflə qeyd olunmuş və bu xüsusda, Ermənistanın paytaxtının mərkəzində faşist Qaregin Njdeyə abidə qoyulduğu misal kimi səsləndirilmişdir. Nazir vurğulamışdır ki, faşizmin qəhrəmanlaşmasına MDB məkanında yer olmamalıdır.
Daha sonra nazir, Azərbaycan Ordusunun uğurlu əks-hücum əməliyyatı nəticəsində Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərin azad edildiyini və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasını vurğulamışdır. 10 Noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın qəbul edilməsində Rusiya Federasiyasının səyləri xüsusilə də, Prezident Vladimir Putinin fəal vasitəçiliyi yüksək qiymətləndirilmişdir.
Birgə Rusiya-Türkiyə Monitorinq Mərkəzinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən xarici işlər naziri, bölgədə təhlükəsizlik və əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün yeni bir formatın yaradıldığını məmnunluqla vurğulamışdır.
Ceyhun Bayramov tədbir iştirakçılarının diqqətini işğal zamanı bütün şəhərlər və qəsəbələrin dəhşətli dağıntılara və vandalizm əməllərinə məruz qaldığına, dini və mədəniyyət abidələrinin qəsdən talan edilməsinə, məscidlər donuz tövləsinə çevrilməsinə yönəltmişdir. Hazırda bu ərazilərin yenidən qurulması və bərpa olunması işlərinin həyata keçirildiyini qeyd olunmuşdur.
Nazir, həmçinin üçtərəfli bəyanatlar çərçivəsində əldə olunan razılaşmaları yüksək qiymətləndirərək, kommunikasiyaların açılmasının bütün regionun xeyrinə olacağını və regional əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər açacağını tədbir iştirakçıların diqqətinə çatdırmişdir.
Ceyhun Bayramov vurğulamışdır ki, Azərbaycan üzərinə götürdüyü öhdəliklərə tam sadiqdir və üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq bütün hərbi əsirləri Ermənistana qaytarmışdır. Eyni zamanda, nazir Ermənistan tərəfinin beynəlxalq hüquq normalarına və üçtərəfli bəyanata zidd əməllərinə diqqəti cəlb etmiş, o cümlədən Ermənistan hərbçilərinin Azərbaycan Respublikası ərazisinə qanunsuz daxil olmaq cəhdlərini, habelə Ermənistanın indiyədək Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə minaların basdırılması məlumatının Azərbaycana təqdim etmədiyini bildirmişdir.
Çıxışın sonunda nazir beynəlxalq ictimaiyyətin və xüsusilə də, MDB-yə üzv dövlətlərindən ən yaxın tərəfdaşlarımızın işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi və bərpası, bu ərazilərdə dinc yanaşı yaşamaq üçün müvafiq şərait yaradılması məsələlərində dəstəyinə ümid bəslədiyimizi səsləndirmişdir.

<p>No:118/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the speech of Minister Jeyhun Bayramov at the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Commonwealth of Independent States</p>
On April 2, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov attended a meeting of the Council of Foreign Ministers of the Commonwealth of Independent States (CIS) in Moscow.
Speaking at the meeting, the Minister drew attention to the issues on the agenda of the meeting, noting that the continuation of cooperation in the humanitarian sphere will further contribute to the strengthening of interstate relations and the development of the Commonwealth.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the great contribution of Azerbaijan to the victory over fascism, emphasizing the decision “On the draft address of the heads of member states of the Commonwealth of Independent States to the peoples of the Commonwealth and the world community on the occasion of the 80th anniversary of the outbreak of the Great Patriotic War of 1941-1945”. It was noted that the adoption of this decision is of great importance in the fight against the ideology of Nazism and its various forms of propaganda, it was noted with regret that today Nazism is being promoted in the CIS, and in particular, a monument to fascist Garegin Nzhdeh is erected in the center of the Armenian capital. The Minister stressed that the heroization of fascism should have no place in the CIS.
The Minister further stressed that as a result of the successful counter-offensive operation of the Azerbaijani Army, the occupied territories of Azerbaijan were liberated and the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan was restored. The efforts of the Russian Federation and, in particular, the active mediation of President Vladimir Putin in the adoption of the trilateral statement of November 10, 2020, were praised.
Highly appreciating the activities of the Joint Russian-Turkish Monitoring Center, the Foreign Minister noted with satisfaction that a new format has been created to strengthen security and cooperation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov drew the attention of the participants to the terrible destruction and vandalism that all cities and settlements were subjected to during the occupation, the deliberate looting of religious and cultural monuments, the conversion of mosques into pig pens. It was noted that the reconstruction and restoration of these areas is underway.
The Minister also highly appreciated the agreements reached within the framework of the trilateral statements and brought to the attention of the event participants that the opening of communications would benefit the entire region and open up new prospects for regional cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that Azerbaijan is fully committed to its obligations and, in accordance with the trilateral statement, returned all prisoners of war to Armenia. At the same time, the Minister drew attention to the actions of the Armenian side, which contradict the norms of international law and the trilateral statement, including the attempts of Armenian military personnel to illegally enter the territory of the Republic of Azerbaijan, as well as the fact that Armenia has not yet provided Azerbaijan with information about mines planted in the territories of Azerbaijan liberated from the occupation.
In conclusion, the Minister expressed hope for the support of the international community and, in particular, our closest partners from the CIS member states in matters of mine clearance and restoration of the liberated territories, creating appropriate conditions for peaceful coexistence in these territories.