No:116/26, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Cenevrədəki Ofisinin baş direktoru Tatyana Valovaya ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 mart 2026 12:50
13 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qlobal Bakı Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan BMT-nin Cenevrədəki Ofisinin (UNOG) baş direktoru Tatyana Valovaya ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-UNOG əməkdaşlığının müxtəlif istiqamətləri, eləcə də regional məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan ilə UNOG arasında əməkdaşlıqdan məmnunluq ifafə olunaraq, UNOG-un dayanıqlı inkişaf məqsədləri, iqlim dəyişmələri, iqtisadi inkişaf və digər müvafiq istiqamətlər üzrə fəaliyyətlərinə dəstək ifadə olunub.
Azərbaycanın öz növbəsində BMT çərçivəsində aktiv fəaliyyət göstərdiyi, COP-29 və növbəti COP-larda fəal iştirakımız, bu il ölkəmizin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) ən nüfuzlu tədbirlərindən biri olan Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasına (WHF-13) ev sahibliyi edəcəyi, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) sammitinin keçiriləcəyi, növbəti ildən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) sədrliyik edəcəyimiz diqqətə çatdırılıb.
Xanım Valovayanın ölkəmizə səfərləri və bu səfərlər çərçivəsində keçirilmiş ali və yüksək səviyyəli görüşlər məmnunluqla xatırlanıb və Azərbaycanın Cenevrədəki Daimi Nümayəndəliyi, habelə ölkəmizin digər qurumları ilə UNOG arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün yaratdığı şəraitə görə minnətdarlıq ifadə olunub.
Görüş zamanı, bölgədəki vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə qarşı tərəfə məlumat verilib. Bununla yanaşı, Yaxın Şərqdə hərbi eskalasiya barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:116/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Director-General of the United Nations Office at Geneva (UNOG), Tatiana Valovaya
13 March 2026 12:50
On 13 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Director-General of the United Nations Office at Geneva (UNOG), Tatiana Valovaya, who is visiting our country to participate in the Global Baku Forum.
During the meeting, various areas of cooperation between Azerbaijan and UNOG, as well as regional issues were discussed.
Satisfaction with the cooperation between Azerbaijan and UNOG was expressed, and support was conveyed for UNOG’s activities in the areas of sustainable development goals, climate change, economic development, and other relevant areas.
It was brought to attention that Azerbaijan, for its part, is actively engaged within the framework of the United Nations, participates actively in COP-29 and upcoming COPs, will host the 13th Session of the World Urban Forum (WUF-13), one of the most prestigious events of the United Nations, this year, will host the Summit of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), and will assume the chairmanship of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) from next year.
The visits of Ms. Valovaya to our country and the high-level and senior-level meetings held within the framework of these visits were remade a phone call to with satisfaction, and gratitude was expressed for the conditions created for strengthening cooperation between UNOG and the Permanent Mission of Azerbaijan in Geneva, as well as other relevant institutions of our country.
During the meeting, the other side was informed about the situation in the region and the Azerbaijan–Armenia normalization process. In addition, an exchange of views was held on the military escalation in the Middle East.