No:116/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbir və sərgiyə dair məlumatı
14 mart 2022 14:57
14 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN rəhbər heyəti, İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin rəhbərliyi və əməkdaşları, habelə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir neçə şirkətin rəhbərləri iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Azərbaycan və İran arasında mövcud tarixi bağlar, birgə dəyərlər və adət-ənənələrin ikitərəfli əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişafına şərait yaratdığını bildirib. Nazir müavini, 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü, o cümlədən Azərbaycan-İran sərhədini bərpa etməsini və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iki ölkə arasında sərhədi dostluq sərhədi adlandırmasını xüsusi olaraq vurğulayıb. E. Məmmədov, post münaqişə mərhələsində regionda nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin açılmasının bölgənin sülh və inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən İranın Azərbaycandakı səfiri Seyid Abbas Musəvi dost, qardaş, qonşu Azərbaycan və İran arasında diplomatik əlaqələrin qurulması münasibətilə öz səmimi təbriklərini çatdırıb. Səfir, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunması naminə canlarından keçən şəhidləri hörmətlə anıb. Seyid Abbas Musəvi, Azərbaycan və İran arasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində geniş əməkdaşlığı məmmunluqla vurğulayıb.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və İran arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:116/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event and exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran
On March 14, 2022, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran.
The event was attended by the leadership of the Foreign Ministry of the Republic of Azerbaijan, the Ambassador and staff of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in the Republic of Azerbaijan, as well as the heads of several companies operating in Azerbaijan.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov said that the existing historical ties, common values and traditions between Azerbaijan and Iran created conditions for the development of bilateral relations. The Deputy Minister stressed that as a result of the 44-day war, Azerbaijan has restored its territorial integrity, including the Azerbaijani-Iranian border, and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev called the border between the two countries a friendly border. E.Mammadov noted that the opening of transport and communication lines in the region during the post-conflict period will contribute to peace and development in the region.
Speaking later, Iranian Ambassador to Azerbaijan Seyed Abbas Mousavi conveyed his sincere congratulations on the establishment of diplomatic relations between friendly, brotherly and neighboring Azerbaijan and Iran. The Ambassador also paid tribute to the martyrs who died during the 44-day war to ensure the territorial integrity of Azerbaijan. Seyed Abbas Mousavi noted with satisfaction the extensive cooperation between Azerbaijan and Iran within international organizations, including the United Nations and the Non-Aligned Movement.
At the end of the event, the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Iran.