No:112/26, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının ali nümayəndəsi və İslamofobia ilə mübarizə üzrə xüsusi elçisi Migel Angel Moratinos ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 mart 2026 15:05
11 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qlobal Bakı Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının ali nümayəndəsi və İslamofobia ilə mübarizə üzrə xüsusi elçisi Migel Angel Moratinos ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, birgə həyata keçirilən layihələrin davam etdirilməsi və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan ilə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı arasında mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşviqi sahəsində mövcud əməkdaşlığın mühüm rolunu qeyd edib. Azərbaycanın Bakı Prosesi çərçivəsində və digər beynəlxalq təşəbbüslər vasitəsilə mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfənin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin postmünaqişə dövründə regional vəziyyət, Azərbaycanın sülh səyləri və Ermənistanla sülh prosesi barədə qarşı tərəfə məlumat verib.
Ali nümayəndə Migel Angel Moratinos Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində beynəlxalq səviyyədə apardığı fəal və ardıcıl siyasəti yüksək qiymətləndirib. O, Azərbaycanın BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı ilə əməkdaşlığının bundan sonra da uğurla həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb və birgə təşəbbüslərin gələcəkdə də davam etdirilməsinə dəstəyini ifadə edib.
Tərəflər daha sonra Yaxın Şərqdə artan hərbi eskalasiyadan irəli gələn məsələləri müzakirə edib, mövcud vəziyyətdən narahatlıqlarını ifadə ediblər.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər, o cümlədən qlobal çağırışlar qarşısında mədəniyyətlərarası həmrəyliyin təşviqi, İslamofobiya ilə mübarizə sahəsində birgə fəaliyyət imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:112/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations and Special Envoy on combating Islamophobia, Miguel Ángel Moratinos
11 March 2026 15:05
On 11 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations and Special Envoy on combating Islamophobia, Miguel Ángel Moratinos, who is visiting our country to participate in the Global Baku Forum.
During the meeting, the sides discussed the issues on the agenda of the existing cooperation between Azerbaijan and the United Nations Alliance of Civilizations, the continuation of jointly implemented projects, and prospects for future cooperation.
The sides noted the important role of the existing cooperation between Azerbaijan and the United Nations Alliance of Civilizations in promoting intercultural and interreligious dialogue. The importance of Azerbaijan’s contribution to intercultural dialogue within the framework of the Baku Process and through other international initiatives was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side about the regional situation in the post-conflict period, Azerbaijan’s peace efforts, and the peace process with Armenia.
High Representative Miguel Ángel Moratinos highly appreciated Azerbaijan’s active and consistent policy at the international level in the field of intercultural dialogue. He emphasized the importance of continuing the successful cooperation between Azerbaijan and the United Nations Alliance of Civilizations and expressed his support for the continuation of joint initiatives in the future.
The sides then discussed issues arising from the increasing military escalation in the Middle East and expressed their concerns over the current situation.
The sides also exchanged views on other bilateral and multilateral issues of mutual interest, including the promotion of intercultural solidarity in the face of global challenges and opportunities for joint activities in combating Islamophobia.