No:112/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Əsəd Məcid Xan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
14 mart 2025 18:17
14 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 12-ci Bakı Qlobal Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Əsəd Məcid Xan ilə görüşüb.
Görüşdə İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları, Təşkilatın fəaliyyətinin gücləndirilməsi səyləri, Təşkilatın ölkəmizdə keçiriləcək Zirvə görüşünə hazırlıq işləri, habelə regional məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının işinə əhəmiyyət verdiyini, Təşkilatın əhatə etdiyi regionun iqtisadi-ticarət, nəqliyyat-kommunikasiyalar sahələri üzrə imkanlarla zəngin olduğunu, bu baxımdan bölgənin mövcud potensialından istifadənin vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyindən bəhs olunub, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində ətraf mühitlə bağlı təşəbbüslərin irəlilədilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək Zirvə görüşünün İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının inkişafı, gücləndirilməsi baxımından mühüm rol oynayacağı, bu baxımdan üzv ölkələrin fəal iştirak və töhfələrinin vacibliyi vurğulanıb.

No:112/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Economic Cooperation Organization, Asad Majeed Khan
14 March 2025 18:17
On 14 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary General of the Economic Cooperation Organization, Asad Majeed Khan, who is visiting our country to participate in the 12th Global Baku Forum.
During the meeting, opportunities for cooperation within the framework of the Economic Cooperation Organization, efforts to strengthen the Organization’s activities, preparations for the Summit to be held in our country, as well as regional issues were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan attaches importance to the work of the Economic Cooperation Organization, that the region covered by the Organization is rich in opportunities in the fields of economic-trade and transport-communications, and in this regard emphasized the importance of utilizing the existing potential of the region.
Reference was made to Azerbaijan’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change, and the importance of advancing environmental initiatives within the framework of the Economic Cooperation Organization was noted.
It was emphasized that the Summit to be held in Azerbaijan this year will play an important role in the development and strengthening of the Economic Cooperation Organization, and in this regard the importance of active participation and contributions of Member States was highlighted.