No:107/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Yunanıstan Respublikasının Parlamentinin üzvü Dmitris Avramopulos ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 mart 2025 22:47
13 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 12-ci Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində Yunanıstan Respublikasının Parlamentinin üzvü Dmitris Avramopulos ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Yunanıstan ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Görüşdə Qlobal Bakı Forumu kimi tədbirlərin dünyanı narahat edən çağırışlarla mübarizədə rolu vurğulanıb.
Ötən il ölkəmizdə təşkil olunan BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) Yunanıstanın baş nazir səviyyəsində təmsil olunması məmnunluqla xatırlanıb, ali və yüksək səviyyəli bu kimi təmasların qarşılıqlı dialoqa töhfə verdiyi qeyd olunub.
İki ölkə arasında bir sıra, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, turizm, humanitar istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın perspektivlərinin mövcud olduğu qeyd olunub.
Ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib tərəfdaşlardan biri olduğu diqqətə çatdırılıb, həyata keçirilən layihələrin, xüsusilə Cənub Qaz Dəhlizinin enerji sahəsində əməkdaşlıqda çəkisi və rolu vurğulanıb.

No:107/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Member of the Parliament of the Hellenic Republic, Dimitris Avramopoulos
13 March 2025 22:47
On 13 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Member of the Parliament of the Hellenic Republic, Dimitris Avramopoulos, within the framework of the 12th Global Baku Forum.
During the meeting, Azerbaijan–Greece bilateral and multilateral relations, as well as regional and international security issues were discussed.
During the meeting, the role of events such as the Global Baku Forum in addressing challenges facing the world was emphasized.
The participation of Greece at the level of Prime Minister in the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change, organized in Azerbaijan last year, was recalled with satisfaction, and it was noted that such high-level and senior-level contacts contribute to mutual dialogue.
It was noted that there are prospects for cooperation between the two countries in a number of fields, including economy, trade, energy security, tourism, and humanitarian areas.
It was noted that Azerbaijan is one of the important partners in ensuring Europe’s energy security, and the weight and role of the implemented projects, especially the Southern Gas Corridor, in cooperation in the energy field were emphasized.