No:106/24, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın “Anadolu” agentliyində dərc edilmiş müsahibəsi ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
07 mart 2024 16:08
Sual: Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Türkiyənin “Anadolu” agentliyinə müsahibəsi zamanı, Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi, ərazi bütövlüyünün və suverenliyin tanınması və kommunikasiya xəttlərinin açılması ilə bağlı bir sıra məsələlərə toxunub. Bu müsahibəni necə şərh edərdiz?
Cavab: Ermənistan xarici işlər nazirinin beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq məqsədi güdən bu kimi açıqlamaları reallıqları əks etdirmir.
Belə ki, suverenlik və ərazi bütövlüyünün tanınmasına, Azərbaycan-Ermənistan arasında sərhədlərin delimitasiyası məsələsində 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsinə, bölgədə nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin qurulması üçün ölkələrin suverenliyi, yurisdiksiyası və bərabərliyi prinsiplərinə hörmətlə yanaşılmasının əhəmiyyətinə vurğu edən xarici işlər nazirinin təmsil etdiyi Ermənistanın bu prinsipləri 30 ildən artıq müddətdə pozmasını unutdurmağa çalışması təəssüf doğurur.
Bununla yanaşı, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Ermənistanın üçtərəfli bəyanatın müddəalarını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycan ərazilərindən işğalçı qüvvələri çıxarmaması, ərazilərimizə silah-sursat, hərbi texnika və minaları ötürməkdə davam etməsi və digər kobud pozuntu və təxribatlar törətməsi, eləcə də qondarma rejimi təbliğ edən açıqlamaları barədə danılmaz faktlar Ermənistan tərəfinin əsl niyyətindən xəbər verir.
Ermənistanın ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı hal-hazırda da davam etdirdiyi iddialar xarici işlər naziri tərəfindən səslənən fikirlərlə tərs mütənasibdir. Ermənistan tərəfinin daim istinad etdiyi Alma-Ata bəyannaməsinə qoşulan zaman verdikləri qeyd-şərtləri, Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanımağa qarşı çıxan qüvvədə olan qanunvericilik aktlarının mövcudluğu hər kəsə məlumdur.
Ermənistan tərəfinin əldə olunmuş razılıqlara və öhdəliklərinə zidd olaraq son üç il ərzində müxtəlif bəhanələrlə kommunikasiya xəttlərinin açılmasına maneə törətməsi, məsələyə dair razılığın əldə olunması məqsədilə heç bir praktiki həll variantları təklif etməməsi, yalnız bir sıra populist çıxışlar etməsi bölgədə əməkdaşlığa heç bir halda töhfə verməyən amillərdəndir.

No:106/24, Response by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, to the question of local media regarding the interview of Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan published in Anadolu Agency
07 March 2024 16:08
Question: In an interview with Turkey's Anadolu Agency, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan brought up some issues related to the Azerbaijan-Armenia peace process, recognition of territorial integrity and sovereignty, and the opening of communications. How would you comment on this interview?
Answer: This kind of assertions by the Armenian Foreign Minister, geared toward misleading the international community, do not reflect the real situation.
The Minister of Foreign Affairs, who emphasizes the importance of recognition of sovereignty and territorial integrity, prominence of the Alma-Ata Declaration of 1991 in the issue of the delimitation of borders between Azerbaijan and Armenia, as well as the significance of respecting the principles of sovereignty, jurisdiction and equality of countries for the establishment of transport links and economic relations in the region, regrettably, tries to cover up 30-year-long violations of the aforementioned principles by Armenia that he represents.
At the same time, the undeniable facts that Armenia did not withdraw occupying forces from the territories of Azerbaijan after the 44-day Patriotic War in gross violation of the provisions of the Trilateral Statement, continued to transfer weapons, military equipment, and landmines to these territories, and committed other gross violations and provocations, as well as issued statements promoting the puppet regime, testify to its true intentions.
Armenia's continuing claims against Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty are in direct contradiction to the views expressed by the Foreign Minister. Armenia's reservations upon adherence to the Alma-Ata Declaration, to which it frequently refers to, as well as the presence of legislative acts in place that prohibit recognizing Garabagh as an integral part of Azerbaijan are widely known.
Armenia's refusal to open communication lines under various pretexts in violation of the agreements and obligations over the last three years, failure to offer any practical solutions to reach an agreement on the issue, and making just a handful of populist remarks are among the factors that undermine regional cooperation.
Instead of making such provocative and politically manipulative statements against Azerbaijan, Armenia must follow through on its international commitments and contribute to the peace process not in words but in deeds.