No:104/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbir və sərgiyə dair məlumatı
11 mart 2022 17:06
11 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib. Tədbirdə AR XİN rəhbər heyəti, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşları, habelə Britaniya Şurasının nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticari, mədəni, təhsil və digər sahələrdə münasibətlərin 30 illik inkişaf yoluna nəzər salıb və iki ölkə arasındakı münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını bildirib.
Daha sonra çıxış edən Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ceyms Layl Şarp, Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən energetika sahəsində əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini bildirib. Səfir, BP və digər Britaniya şirkətlərinin Azərbaycandakı fəaliyyətini vurğulamaqla yanaşı, Azərbaycanın da öz növbəsində Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsini məmnunluqla qeyd edib.
Sonra çıxış edən Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə öz səmimi təbriklərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonda tədbir iştirakçıları Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:104/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event and exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
On March 11, 2022, an event and exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland was held at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan. The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, employees of the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in the Republic of Azerbaijan, as well as representatives of the British Council.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov noted the 30-year development of relations between Azerbaijan and the United Kingdom in various fields, including political, economic, trade, cultural, educational and others, and stressed the strategic character of  relations between the two countries.
Then, British Ambassador to Azerbaijan James Lyall Sharp said that cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom in various fields, including energy, continues successfully. While emphasizing the activities of BP and other British companies in Azerbaijan, the Ambassador noted with satisfaction Azerbaijan's contribution to Europe's energy security.
Speaking at the event, Baroness Emma Nicholson, the British Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan, conveyed her sincere congratulations on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and the United Kingdom.
At the end, the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and the United Kingdom.