Mətbuat şərhi 30 aprel 2020 09:04
No:084/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə telefon danışığına dair məlumatı
30 aprel 2020 09:04
Bu ilin 29 aprel tarixində Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz və Gürcüstandakı böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə telefon söhbəti baş tutub.
Tərəflər qlobal pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində bölgədəki son vəziyyət, eləcə də Avropa İttifaqı ölkələrinin hazırkı durumu ətrafında ümumi fikir mübadiləsi apardılar və bu xüsusda beynəlxalq əməkdaşlıq və həmrəyliyin əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Telefon söhbəti zamanı tərəflər xüsusilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsi prosesinin cari vəziyyətini müzakirə etdilər. Nazir E.Məmmədyarov Aİ-nin xüsusi nümayəndəsinə Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və fəaliyyətdə olan sədrin şəxsi nümayəndəsinin vasitəçiliyi və iştirakı ilə video-konfrans şəklində baş tutmuş görüşü barədə məlumat verdi, danışıqların formatının və gündəliyinin dəyişilməz qaldığını qeyd etdi. O, münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq həll edilməsinin, o cümlədən Ermənistan silahlı qüvvələrin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxarılmasının və məcburi köçkünlərin öz üvlərinə və mülklərinə geri qayıtmasının vacibliyini vurğuladı.

No:084/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the EU Special Representative Toivo Klaar
On 29 April 2020, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Toivo Klaar.
The sides had a general exchange of views about the current situation in the region, as well as in the EU member states in light of fighting global pandemic and noted the importance of international cooperation and solidarity in this regard.
During the conversation, the sides especially discussed the current situation in the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the recent video-conference meeting between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia with mediation and participation of the OSCE Minsk Group Co-chairs and PR CiO, noted that the format and agenda of the negotiations remain unchanged. He emphasized the importance of resolving the conflict in accordance with the norms and principles of international law, and the related UN Security Council resolutions, including the withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan and the return of the internally displaced persons to their homes and properties.