No:081/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə Misir Ərəb Respublikasının səfiri arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
2 mart 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adel İbrahimi ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibəti ilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfirin ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətini yüksək dəyərləndirərək, iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Nazir, Azərbaycan və Misir münasibətlərin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edərək, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə mövcud olan əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. İki ölkə arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli platformalarda uğurlu əməkdaşlıq məmnunluqla vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə post-münaqişə dövründə bölgədə mövcud olan vəziyyət, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən geniş miqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün imkanların yaradıldığını qeyd edən nazir, bunun üçün ilk növbədə beynəlxalq hüququn suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə ciddi riayət edilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Misir səfiri Adel İbrahim Azərbaycanda fəaliyyəti müddətində ona göstərilən diqqətə və dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib. Səfir, Misirin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman dəstəklədiyini və bölgədə dayanlıqlı sülhün təmin olunmasının tərəfdarı olduğunu vurğulayıb. O, Azərbaycana həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işlərində uğurlar arzu edib və bu xüsusda, səfir azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən quruculuq layihələrinə Misir şirkətlərinin cəlb edilməsi məsələsinə toxunub. O, iki ölkə arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən iqtisadiyyat, turizm və s. əməkdaşlığın uğurla həyata keçirildiyini söyləyib.
Tərəflər Azərbaycan Respublikası və Misir Ərəb Respublikası arasında Hökumətlərarası iqtisadi, texniki və elmi əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın fəaliyyəti və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin iqtisadi, ticarət, turizm sahələrində əlaqələrin daha da genişləndiriməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd ediblər.

No:081/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of the Arab Republic of Egypt
On March 2, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to the Republic of Azerbaijan Adel Ibrahim on the occasion of the completion of his diplomatic mission in our country.​
Minister Jeyhun Bayramov praised the Ambassador's diplomatic activity in the country and thanked him for his contribution to the development of relations between the two countries.
Noting the importance of relations between Azerbaijan and Egypt, the Minister praised the existing cooperation between the two countries in political, economic, cultural and other fields. Successful cooperation between the two countries on both bilateral and multilateral platforms was highlighted with satisfaction.​
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the situation in the region during the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas. Noting that the elimination of the occupation factor created opportunities for the normalization of relations between the two countries, the Minister stressed the need for strict observance of such principles of international law as the principle of sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders.​
Egyptian Ambassador Adel Ibrahim thanked for the attention and support provided to him during his tenure in Azerbaijan. The Ambassador stressed that Egypt has always supported the territorial integrity of Azerbaijan and is committed to ensuring lasting peace in the region. He wished Azerbaijan success in its restoration and reconstruction work, and in this regard, the Ambassador touched upon the involvement of Egyptian companies in reconstruction projects in the liberated areas. He noted the successful cooperation between the two countries in a number of areas, including the economy, tourism, etc.
The sides exchanged views on the activities of the Joint Commission on Intergovernmental Economic, Technical and Scientific Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Arab Republic of Egypt and other issues. They also noted the great potential for further expansion of ties in the economic, trade and tourism sectors.​