No:079/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin şərhi
Ermənistan XİN-in bu ölkənin 2018-ci ildən bəri münaqişənin mərhələli həllinə əsaslanan danışıqlar aparmadığını iddia edən açıqlaması, hətta bu bəyənatın yerli ictimaiyyəti sakitləşdirmək üçün verildiyi aydın olsa belə, çox gülüncdür. Ermənistan XİN-in dürüst şəkildə öz əhalisini münaqişənin həlli üzrə aparılan sülh prosesi barədə məlumatlandırması daha doğru olardı.
2018-ci ildə bu ölkədə hakimiyyət dəyişikliyi baş verəndən sonra Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri səviyyəsində sonuncu 21 aprel tarixli video-konfrans da daxil olmaqla 10 görüş keçirilib. Ermənistan XİN-in məntiqi ilə belə çıxır ki, iki ölkə naziri, eləcə də 3 ölkənin həmsədrləri, eləcə də xarici işlər nazirlərinin heç bir işi yoxmuş kimi birgə vaxt keçirib söhbətləşmək üçün görüşüblər?!
Azərbaycanın münaqişənin həlli prosesi və danışıqların əsas prinsipləri barədə mövqeyi ən yüksək səviyyə də daxil olmaqla, hər zaman səsləndirilib. Vasitəçilik missiyasını həyata keçirən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin də mövqeyi onların verdikləri bəyanatlarda, o cümlədən 2019-cu ilin 9 mart tarixli bəyanatda açıq şəkildə ifadə olunub. Bunların hamısında münaqişənin mərhələli şəkildə həll olunması elementləri aydın şəkildə görünür.
Həmçinin danışıqlar eyni formatda və eyni gündəlik üzrə davam edir. Belə olmasaydı 21 aprel tarixində məlum bəyanatını səsləndirən Ermənistan xarici işlər naziri bir neçə saat sonra video-konfransda iştirak edib müzakirələrə qatılmazdı.
Ermənistan xarici işlər nazirinin özünün də razılaşdırdığı kimi əhalisini sülhə hazırlanması istiqamətində addımlar atması daha faydalı olar.

No:079/20, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
24 April 2020 05:07
The statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, which claims that the country has not conducted negotiations based on a step-by-step settlement of the conflict since 2018, is ridiculous, even if it is evident that this statement was made to calm down the local public. It would be more correct for the Armenian Foreign Ministry to be honest and inform its population about the ongoing peace process on the settlement of the conflict.
Since the change of the government in this country in 2018, 10 meetings have been held at the level of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia, including the last video conference of April 21. According to the logic of the Armenian Foreign Ministry, the Ministers of the two countries, as well as the co-chairs of the three countries, as well as their Foreign Ministers met to chat as if they had nothing else to do?!
The position of Azerbaijan on the conflict settlement process and the main principles of the negotiations has always been voiced, including at the highest level. The position of the co-chairs of the OSCE Minsk Group, which carries out the mediation mission, was also clearly expressed in their statements, including the statement from March 9, 2019. In all of them, the elements of a step-by-step settlement of the conflict are clearly visible.
Also, negotiations continue in the same format and on the same agenda. Otherwise, the Armenian Foreign Minister, who made a statement on April 21, would not have attended the video conference and participated in the discussions a few hours later.
It would be more helpful, as agreed by the Armenian Foreign Minister to take steps to prepare the population for peace.