Mətbuat şərhi 24 aprel 2020 04:54
No:078/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Ukrayna Xarici işlər nazirləri arasında telefon söhbətinə dair məlumatı
24 aprel 2020 04:54
Cari ilin 23 aprel tarixində Azərbaycan Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Ukrayna Xarici İşlər naziri Dmitro Kuleba arasında telefon söhbəti baş tutub.
Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin gündəliyinə daxil olan bir sıra məsələlər üzrə fikir mübadiləsi həyata keçiriblər.
Nazirlər ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin bir-sıra məsələləri üzrə, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.
İkitərəfli əlaqələrin, o cümlədən iqtisadi, ticarət, nəqliyyat sahələrində daha da möhkəmləndirilməsi nazirlər tərəfindən vurğulanıb. Tərəflər Ukrayna Prezidentinin Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı keçirilmiş yüksək səviyyəli görüşlərin və əldə olunmuş razılıqların hər iki ölkə arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verəcəyindən əminlik ifadə ediblər.
Tərəflər, habelə turizm sahəsində imkanların daha çox istifadə edilməsinin əhəmiyyətini, hazırda COVİD-19 pandemiyasının bu sahəyə mənfi təsir göstərdiyini qeyd edib və GUAM təşkilatının turizm sahəsində fəaliyyəti də daxil olmaqla bu istiqamətdə əməkdaşlığın davam etdirilməsini vurğulaylblar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ukraynalı həmkarını Azərbaycana rəsmi səfər etməyə dəvət edib və nazir Dmitro Kuleba dəvəti məmnunluqla qəbul edib.

No:078/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the phone conversation between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Ukraine
On 23 April 2020 the Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba.
The Ministers exchanged their views on various issues of the bilateral cooperation agenda, as well as discussed the issues related to cooperation within international organizations.
Further strengthening of bilateral ties, including the cooperation in economic, trade and transport spheres were emphasized by the Ministers. They expressed the certainty that the high level meetings held and the arrangements reached during the official visit of the President of Ukraine to Azerbaijan would contribute to the deepening of the bilateral cooperation between the two states.
The sides highlighted the importance of further exploring the tourism opportunities, noted the negative impact of COVID-19 pandemic on the tourism sphere and agreed to continue developing cooperation in this area, including the relevant activities of GUAM in tourism sphere.
Minister Elmar Mammadyarov invited his Ukrainian colleague to pay an official visit to Azerbaijan and Minister Dmytro Kuleba accepted this invitation with pleasure.