No:076/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır (Az/Ru)
23 aprel 2020 01:35
Sual: Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri S.Lavrovun bu ilin 21 aprel tarixində keçirdiyi video-konfrans zamanı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlara dair səsləndirdiyi bəyanatına Ermənistan Xarici işlər naziri Z.Mnatsakanyan münasibət bildirdi. Bu xüsusda Azərbaycan XİN-in şərhini öyrənə bilərikmi?
Cavab: Məlum olduğu kimi, müasir dünya düzümü II Dünya Müharibəsindən sonra formalaşdı və onun əsasları 1945-ci il BMT Nizamnaməsi, 1975-ci il ATƏT-in Helsinki Yekun Aktı və 1990-cı il Paris Xartiyası sənədlərində öz əksini tapdı. Bütün bu fundamental sənədlərdə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü, eləcə də xalqların öz müqəddəratı prinsiplərinə aydınlıq gətirilir. Azərbaycan kimi, Ermənistan da bu sənədlərin tamhüquqlu iştirakçısıdır və onlara birmənalı şəkildə riayət edilmək öhdəliyini öz üzərinə götürüb. Bir daha xatırladırıq ki, iştirakçı ölkələr digər ölkələrin ərazilərinin toxunulmazlığına və ya siyasi müstəqilliyinə qarşı güc istifadə etməkdən çəkinməlidirlər. Həmçinin növbəti dəfə vurğulayırıq ki, yuxarıda qeyd etdiyimiz Helsinki Yekun Aktında qeyd olduğu, daha sonradan isə Paris Xartiyasında bir daha təsdiq olunduğu kimi, öz müqəddəratını müəyyən etmə prinsipinə gəldikdə, iştirakçı ölkələr BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə, eləcə də dövlətlərin ərazi bütövlüyü də daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn müvafiq normalarına uyğun olaraq hərəkət etməlidirlər.
Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münaqişə halında, məhz Ermənistan Respublikası yuxarıda qeyd etdiyimiz öhdəliklərini pozaraq, qonşu Azərbaycana qarşı hərbi gücdən istifadə etməklə onun beynəlxalq tanınmış torpaqlarının beşdə birini işğal edib və bu ərazilərdə yaşayan bir milyondan artıq azərbaycanlını etnik təmizləməyə məruz qoyub. Belə bir vəziyyətdə işğalçı ölkə olan Ermənistanın xarici işlər naziri utanmadan təhlükəsizlik problemlərindən, müqəddəratı azad şəkildə ifadə etməkdən danışır. Hərbi işğal şəraitində hansı təhlükəsizlikdən danışmaq olar? Bir ölkə tərəfindən digər ölkənin ərazilərinin işğalı faktının özü elə davamlı təhlükə mənbəyidir. Qarabağın əhalisinin üçdə birinin öz daimi yaşayış yerlərindən didərgin salındığı və 30 ilə yaxındır ki, evlərinə qayıtmaq imkanından və öz bölgələrinin gələcəyinə dair azad iradə nümayiş etdirilməsindən məhrum oldunqları bir vaxtda, nə Qarabağ əhalisinin təhlükəsizliyi, nə də azad iradənin nümayiş etdirilməsindən danışmaq olmaz.
Bu ilin 21 aprel tarixində Rusiya Federasyasının Xarici işlər naziri Serqey Lavrovun Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə mərhələli yanaşma ilə bağlı səsləndirdiyi məlum şərhinə gəldikdə isə, bu yanaşmanın ATƏT-in Minsk Qrupunun bütün həmsədrləri tərəfindən nümayiş etdirildiyini təsdiq edə bilərəm və bu mövqe onların özləri tərəfindən münaqişənin tənzimlənməsi prosesinin bütün mərhələlərində və bütün səviyyələrində dəfələrlə və ardıcıl olaraq səsləndirilib.
Yadda saxlamaq lazımdır ki, işğal müvəqqətidir. Nə qədər tez Ermənistan bunu dərk edərsə və öz-özünü, xalqını aldatmağa, həmçinin beynəlxalq ictimaiyyəti yanıltmaq səylərinə son verərsə, qan tökülməsinin və onsuz da heç də yaxşı olmayan vəziyyətinin daha da pisləşməsinin qarşısının alınması üçün bir o qədər çox şansı olar.

No:076/20, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media
Question: Armenian Foreign Minister Z. Mnatsakanyan reacted to the statement of the Russian Foreign Minister S. Lavrov, made during a video conference on April 21 of this year. In this regard, could you comment on the position of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan?
Answer: As you know, the foundations of the new world order were laid after the Second World War and enshrined in the UN Charter of 1945, the Helsinki Final Act of 1975 and the Paris Charter of 1990. The norms and principles of international law find their explanation in all these fundamental documents, including the principles of sovereignty, territorial integrity and self-determination of peoples. Both Azerbaijan and Armenia are full-fledged participants in these documents, having committed themselves to their impeccable compliance. We recall once again that participating States should refrain in their actions from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state. We also emphasize once again that, with regard to the principle of self-determination, member states must act in accordance with the goals and principles of the UN Charter and relevant norms of international law, including those that relate to the territorial integrity of states, as set out in the above-mentioned Helsinki Final Act and then reaffirmed by the Paris Charter.
Regarding the conflict between Armenia and Azerbaijan, it was the Republic of Armenia, in violation of its aforementioned obligations, used military aggression against neighboring Azerbaijan, occupied 1/5 of the internationally recognized territories of Azerbaijan and subjected more than a million Azerbaijanis to ethnic cleansing. Under these circumstances, the Foreign Minister of the aggressor country, that is, Armenia, obnoxiously declares the problems of security and free expression of will. What kind of security can be talked about under the conditions of military occupation? The very fact that one state occupies the territory of another state is a constant source of a security threat. It is impossible to talk about the security and free will of the population of Karabakh when its third part is forcibly expelled from their places of permanent residence and for about 30 years deprived of the opportunity to return to their homes and participate in a free expression of the will concerning the future of their region.
As for the well-known commentary by Russian Minister of Foreign Affairs Sergey Viktorovich Lavrov on April 21 regarding a step-by-step approach to the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, I can only note that this position is confirmed by all co-chairs of the OSCE MG, which they repeatedly and consistently voiced at all levels and stages of the conflict resolution process.
It should be remembered that this occupation is temporary. And the sooner Armenia realizes this and stops engaging in self-deception, deceiving its own population and trying to mislead the world community, the more chances the country will have to avoid further bloodshed and aggravation of its already depressing situation.