No:074/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsi tərəfindən hazırlanmış "Ümumi xarici və təhlükəsizlik siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında illik hesabatı" üzrə qəbul edilmiş qətnamə ilə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
Sual: Avropa Parlamentinin plenar sessiyasında, qurumun Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri, Avropa Xalq Partiyasının Almaniyadan olan deputatı məruzəçi Devid MakAlister tərəfindən hazırlanmış "Ümumi xarici və təhlükəsizlik siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında illik hesabat" qəbul edilib. Hesabatda, Azərbaycana qarşı bir sıra iddialar səslənib. Hesabata dair şərhiniz nədir?
Cavab: Ölkəmizə qarşı müddəaların əks olunduğu "Ümumi xarici və təhlükəsizlik siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında illik hesabatı" qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Azərbaycana qarşı aparılan qarayaxma kampaniyasının tərkib hissəsi olan, bütün faktların təhrif olunduğu, böhtan xarakterli və tamamilə əsassız bu müddəalar Avropa İttifaqının ümumi xarici və təhlükəsizlik siyasətinin gələcəyinə dair ciddi suallar yaradır.
Təəssüf ki, xarici və təhlükəsizlik siyasətinə dair dayaz yanaşmanın əksi olan bu hesabat, həm də Avropa Parlamentinin üzvlərinin populist siyasətin əsiri olduqlarını, həmçinin regionumuzla bağlı düzgün strateji yanaşma inkişaf etdirməkdən nə qədər uzaq olduqlarını göstərir.
Bəyanatlarında ərazi bütövlüyü və suverenliyə hörməti aşılayan Avropa İttifaqının bir qurumu olan Avropa Parlamentinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı nümayiş etdirdiyi bu hörmətsizlik, ölkəmizin öz suveren ərazilərində heç bir mülki əhalinin hədəf alınmadığı anti-terror tədbirlərini pisləməsi və ərazilərimizdə separatçılığın və Ermənistanın keçmiş işğalçılıq siyasətinin təşviq olunması bir daha göstərir ki, Avropa Parlamenti üçün beynəlxalq hüquq və Avropa İttifaqının maraqları yox, parlament üzvlərinin şəxsi maraqları üstünlük təşkil edir.
Nə qədər ki, Avropa İttifaqı öz qurumlarında baş verən bu özbaşınalığa son qoymayacaq, qurumun xarici və təhlükəsizlik siyasəti beynəlxalq münasibətlər sistemində öz utopik yanaşmalarının əsiri olmaqda davam edəcəkdir.

No:074/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry regarding the resolution adopted on the “Annual report on implementation of the common foreign and security policy” prepared by the European Parliament’s Committee on Foreign Affairs
Question: The “Annual report on the implementation of the common foreign and security policy” prepared by rapporteur David McAllister, Chair of the Committee on Foreign Relations of the European Parliament, Member of the European People’s Party from Germany, was adopted in the plenary session of the European Parliament. In the report, several allegations were made against Azerbaijan. How would you comment the report?
Answer: We strongly condemn and reject the “Annual report on the implementation of the common foreign and security policy” which includes provisions against our country.
These slanderous and completely groundless provisions, which are a part of the smear campaign against Azerbaijan, where all the facts are distorted, raise serious questions about the future of the common foreign and security policy of the European Union.
Unfortunately, this report which reflects a shallow approach to foreign and security policy, also indicates that the Members of the European Parliament are captive to populist politics, moreover, how distant they stand from developing a proper strategic approach to our region.
The European Parliment, despite being an institution of the European Union that propagates for the respect for territorial integrity and sovereignty in its statements, demonstrates disrespect against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, condemning the counter-terrorism measures in which no civilian population is targeted in our sovereign territories, and promoting separatism as well as the former occupation of Armenia in our territories, once again indicate that for the European Parliament, the personal interests of the Members of the Parliament prevail over the international law and the interests of the European Union.
As long as the European Union does not put an end to this arbitrariness within its institutions, the foreign and security policy of the institution will continue to be captive of its utopian approaches in the system of international relations.