No:073/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Berbok ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
28 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Berbok ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, eləcə də Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesinin hazırki vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Berbok iki ölkə arasında münasibətlərin əhəmiyyətini qeyd edib. Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Almaniya arasında son dövrlərdə dinamik xarakter daşıması ilə seçilən təmasların məmnunluq doğurduğunu, xüsusilə Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində ali səviyyədə aparılan müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Almaniyanın Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində danışıqların təşkilində göstərdiyi dəstəyə və təşəbbüsə görə təşəkkür bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin normallaşma və sülh gündəliyinin irəlilədilməsində qərarlı olduğu bildirilib. Buna baxmayaraq, 5 aya yaxın sürən sabitliyin Ermənistan tərəfindən pozulmasının sülh prosesinə zərbə vurmaq məqsədi daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Bununla yanaşı, Ermənistanın Konstitusiyasında və qanunvericiliyində, siyasi və hüquqi proseslərdə ölkəmizə qarşı irəli sürülən ərazi iddialarını, qeyri-konstruktiv mövqe və ritorikasını davam etdirməsinin qəbuledilməz olduğu vurğulanıb.

No:073/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Federal Minister for Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Annalena Baerbock
28 February 2024 18:00
On 28 February 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Federal Minister for Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Annalena Baerbock, within the framework of his working visit to Germany.
During the meeting, the existing cooperation agenda between the two countries, as well as the current state and prospects of the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia were discussed.
The Federal Minister for Foreign Affairs of Germany, Annalena Baerbock, noted the importance of relations between the two countries and conveyed her congratulations on Azerbaijan hosting the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the contacts between Azerbaijan and Germany in recent times have been characterized by a dynamic nature, and highlighted the importance of discussions held at the highest level, particularly within the framework of the Munich Security Conference.
Gratitude was expressed for Germany’s support and initiative in organizing negotiations aimed at the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan is determined to advance the normalization and peace agenda. At the same time, he noted that the disruption of the stability that had lasted for nearly five months by Armenia was aimed at undermining the peace process.
At the same time, it was emphasized that Armenia’s continued territorial claims against Azerbaijan in its Constitution and legislation, as well as its non-constructive position and rhetoric in political and legal processes, are unacceptable.