No:071/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının xarici işlər nazirinin müavini Marsel de Vink ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 fevral 2025 17:34
24 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Niderland Krallığının xarici işlər nazirinin müavini Marsel de Vinki qəbul edib.
Görüş zamanı ikitərəfli və çoxtərəfli gündəlikdə duran məsələlər, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Azərbaycan-Niderland əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğu bildirilib.
Bununla belə, münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə çətinlik törədən məqamların aradan qaldırılması baxımından qarşılıqlı müzakirə mexanizmləri, xüsusilə siyasi məsləhətləşmələrdən istifadənin, qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, ötən il Bakıda keçirilən sessiya zamanı əldə olunan nailiyyətlər barədə ətraflı məlumatlandırıb. Prosesə maneçilik törədən ikili-standartlara baxmayaraq, ölkəmizin ambisiyalı COP29 sədrliyinin əsas prioriteti olan iqlim maliyyəsi mövzusunda bir sıra həlledici elementlər, xüsusilə iqlim maliyyəsi üzrə yeni kollektiv kəmiyyət məqsədinin razılaşdırılması istiqamətində əldə etdiyi vacib nəticələrin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Qarşı tərəf, eyni zamanda postmünaqişə dövründə mövcud regional vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, delimitasiya üzrə aparılan işlər, habelə sülh gündəliyinin irəlilədilməsinin qarşısında duran mövcud çətinlik və çağırışlar barədə məlumatlandırılıb. Keçmiş münaqişə, o cümlədən postmünaqişə dövründə üzləşdiyimiz ikili standartlar probleminin təəssüf doğurduğu, regional sülh və quruculuq səylərinə xidmət etmədiyi vurğulanıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Niderland Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Fariz Rzayev, Niderland tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Marsel de Vink rəhbərlik edib.

No:071/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Vice Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands Marcel de Vink
24 February 2025 17:34
On 24 February 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Vice Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands, Marcel de Vink, who was on a visit to our country.
During the meeting, issues on the bilateral and multilateral agenda, as well as the current regional situation, were discussed.
It was noted that there are broad prospects for the development of Azerbaijan–Netherlands cooperation.
At the same time, the importance of utilizing mutual discussion mechanisms, particularly political consultations and reciprocal visits, was emphasized in order to eliminate obstacles hindering the development of relations.
Minister Jeyhun Bayramov also briefed the other side in detail on our country’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as the achievements attained during the session held in Baku last year. Despite double standards that hindered the process, the significance of the important results achieved by our country in a number of decisive elements—particularly in agreeing on a new collective quantified goal on climate finance, which is the main priority of our ambitious COP29 chairmanship—was highlighted.
The other side was also informed about the current regional situation in the post-conflict period, the Azerbaijan–Armenia normalization process, ongoing delimitation efforts, as well as the existing difficulties and challenges hindering the advancement of the peace agenda. It was emphasized that the problem of double standards faced during both the former conflict and post-conflict periods is regrettable and does not serve regional peace and reconstruction efforts.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of the Netherlands. The consultations were led by Deputy Minister Fariz Rzayev from the Azerbaijani side and Vice Minister of Foreign Affairs Marcel de Vink from the Dutch side.