No:061/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Oman Sultanlığının xarici işlər naziri Sayid Bədr ibn Həməd ibn Hammud Albusəidi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
01 mart 2026 22:24
1 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Oman Sultanlığının xarici işlər naziri Sayid Bədr ibn Həməd ibn Hammud Albusəidi arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı regionda hərbi eskalasiya və artan gərginliklə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazirlər bölgədəki son hərbi eskalasiyadan dərin narahatlıqlarını ifadə ediblər və vəziyyətin daha da kəskinləşməsinin regional təhlükəsizlik və sabitliyə ciddi təhdid yaratdığını vurğulayıblar.
Deeskalasiyanın zəruri olduğu və danışıqlar prosesinin bərpa edilməsi istiqamətində diplomatik səylərin artırılmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, mülki əhalinin və infrastrukturun mühafizəsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:061/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Sayyid Badr ibn Hamad ibn Hammud Albusaid
01 March 2026 22:24
On 1 March 2026, a telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Sayyid Badr bin Hamad bin Hamood Al Busaidi.
During the phone call, the views were exchanged on the military escalation and rising tensions in the region.
The Ministers expressed deep concern over the recent escalation and underscored that a further deterioration of the situation would pose a serious threat to regional security and stability.
The necessity of de-escalation and the importance of intensifying diplomatic efforts to restore the negotiation process were highlighted.
The ministers also emphasized the need to protect civilians and infrastructure.
In addition, the conversation included an exchange of views on other regional and international matters of mutual interest.