No:059/26, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Kanadanın xarici işlər naziri Anita Anand arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
01 mart 2026 19:18
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Kanadanın xarici işlər naziri Anita Anand arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı bölgəmizdə müşahidə olunan hərbi eskalasiya və artan təhlükəsizlik riskləri ilə bağlı dərin narahatlıq ifadə olunub.
Mövcud vəziyyətin daha da gərginləşməsinin qarşısının alınması, diplomatik səylərin artırılması və bu çərçivədə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətin vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Anita Anand keçən ilin iyun ayında hərbi eskalasiya zamanı İranda olan Kanada vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisindən tranzit keçidinə yaradılmış şəraitə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü ifadə edib. Həmin dövrdə göstərilmiş operativ və humanitar dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyi bildirilib.
Mövcud təhlükəsizlik şəraiti nəzərə alınaraq, zərurət yarandığı təqdirdə Kanada vətəndaşlarının İrandan təxliyəsi məqsədilə Azərbaycan sərhədindən istifadəsi ilə bağlı mümkün perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:059/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Canada, Anita Anand
01 March 2026 19:18
A telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of Canada, Anita Anand.
During the call, deep concern was expressed regarding the ongoing military escalation and increasing security risks in the region.
The importance of preventing further escalation, intensifying diplomatic efforts, and ensuring full respect for the norms and principles of international law was underscored.
Minister Anita Anand expressed gratitude to Azerbaijan for facilitating the transit of Canadian citizens through Azerbaijani territory during the military escalation in Iran in June of last year. The prompt and humanitarian support provided at that time was highly appreciated.
Given the current security situation, views were also exchanged on potential arrangements for the use of the Azerbaijan border for the evacuation of Canadian citizens from Iran, if necessary.