No:052/23, Türkiyənin Kahramanmaraş və ətraf vilayətlərində baş vermiş zəlzələ ilə əlaqədar Operativ Qərargahlara dair mətbuat məlumatı
06 fevral 2023 12:42
6 fevral 2023-cü il tarixində Türkiyənin Kahramanmaraş və ətraf vilayətlərində baş vermiş zəlzələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı Səfirliyində, eləcə də İstanbul və Qars şəhərlərindəki Baş Konsulluqlarında Operativ Qərargahlar yaradılıb.
Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyi Türkiyə Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi, Fövqəladə Halların İdarə Olunması Agentliyi (AFAD), Türkiyənin digər müvafiq dövlət orqanları, həmçinin Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Türkiyəyə yardım üçün gəlmiş nümayəndə heyətinin rəhbəri ilə operativ əlaqə saxlayır və zəlzələdən zərər çəkmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşların olub-olmaması məsələsi araşdırılır.
Səfirlik tərəfindən Türkiyədə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə mütəmadi olaraq əlaqə saxlanılır.
Əldə edilmiş məlumatlar operativ olaraq mediaya çatdırılacaq. Qeyri-rəsmi yayılan məlumatlara istinad edilməməsi xahiş olunur.
Zəlzələdən zərər çəkmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və onların yaxınlarının +905355776168 vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı Səfirliyi ilə əlaqə saxlamaları xahiş olunur.

No:052/23, Press release on the Operation Centers put in service after the earthquake that affected Kahramanmaraş and surrounding provinces of Türkiye
06 February 2023 12:42
After the earthquake occurred in Kahramanmaraş and surrounding provinces of Türkiye on February 6, 2023, Operation Centers were established in the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Türkiye, as well as in the Consulates General in the cities of Istanbul and Kars.
The Embassy of Azerbaijan in Türkiye is in constant contact with the Ministry of Interior of the Republic of Türkiye, AFAD Agency, other relevant state bodies of Türkiye, as well as the head of the team of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan that is in Turkey to provide assistance, and investigates if any citizens of the Republic of Azerbaijan are affected by the earthquake.
The Embassy is in regular contact with Azerbaijani students studying in Turkey.
The obtained information will be promptly delivered to the media. We ask you to refrain from referring to unofficial information.
Citizens of the Republic of Azerbaijan and their relatives affected by the earthquake are requested to contact the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Türkiye via the following phone number: +905355776168
Contact number of the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Istanbul is +905366138648
Contact numbers of the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Kars: +905527801418, +905075893011